Az elmúlt években egyre többen tapasztalják, hogy a nyári hónapokban otthonukban ingadozik a víznyomás, időnként zavarossá válik a víz, vagy akár időszakos vízhiány lép fel.
A fokozott lakossági vízhasználat és a forró időjárás számos helyen megterheli a vízhálózatot, és egyre több vízszolgáltató kénytelen különleges intézkedéseket bevezetni a nyári hónapokra.
Utánajártunk, hogy mi állhat a háttérben, és milyen stratégiákkal igyekeznek a szolgáltatók kezelni a problémát.
Mi állhat a gyenge víznyomás hátterében?
Számos olvasónk panaszkodott arra, hogy különösen a nappali órákban Budapesten jelentősen gyengült a víznyomás, ami estére általában helyreállt.
Bár eleinte lokális problémának tűnhetett, később kiderült, hogy sok helyen hasonló jelenséget észleltek. A Fővárosi Vízművek szerint a probléma okai lehetnek külső (a közcsőhálózatból eredő) vagy belső (az ingatlan belső vízhálózatából eredő) tényezők is.
A szolgáltató elmondta, hogy bár a fővárosi ivóvíztermelő kapacitás közel kétszerese az átlagos lakossági fogyasztásnak, a nyári hónapokban gyakran előfordulhatnak üzemtani események, melyek átmeneti víznyomáscsökkenést okozhatnak.
Ezek az események lehetnek például a vízvezeték-hálózat meghibásodásai, elzárószerelvények hibái, vagy gépházak kapacitásának maximális kihasználása.
Nyomáscsökkentési stratégiák és megelőzés
A Fővárosi Vízművek hangsúlyozta, hogy nem céljuk a vízfogyasztás tudatos korlátozása, ugyanakkor előfordulhat, hogy egy adott területen szükséges beavatkozásra van szükség.
Amennyiben egy területen rendszeresen megközelíti a fogyasztás a maximális kapacitást, helyi gépészeti eszközökkel igyekeznek javítani a helyzeten.
Ha ez nem bizonyul elegendőnek, hosszú távú fejlesztéseket ütemeznek be.
A szolgáltató javasolja, hogy azok az ügyfelek, akik rendszeres nyomásingadozást tapasztalnak, jelezzék a problémát az ügyfélszolgálatnál, míg az azonnali hibák esetén a hibabejelentést telefonon vagy e-mailben ([email protected]) érdemes megtenni.
Locsolás és medencetöltés korlátozása
Országszerte egyre gyakoribbá válik, hogy a nyári időszakban a vízszolgáltatók korlátozásokat vezetnek be, különösen a kertvárosi területeken.
Ilyen intézkedések keretében meghatározott időszakokban tilos locsolási és medencefeltöltési célra használni az ivóvizet.
Az érintett településeken, mint például Érd, Diósd, Tárnok, Törökbálint, Sóskút és Pusztazámor, a lakosságot a csapadékvíz-gyűjtésre és az ésszerű vízhasználatra ösztönzik.
Áremelés és fejlesztési tervek
A vízszolgáltatók az elmúlt években egyre nehezebben tudták fedezni a hálózat karbantartásának és fejlesztésének költségeit. Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke szerint az elavult csőhálózatok miatt a vízszolgáltatók átlagosan 20-25%-os hálózati veszteséget szenvednek el.
A helyzet javítása érdekében 2024 elején jelentős áremelést hajtottak végre, így a nem lakossági vízdíj egységesen 576 forintra, a csatornadíj pedig 881 forintra nőtt köbméterenként.
Az ilyen jellegű intézkedések célja, hogy hosszú távon biztosítsák a hálózat fenntarthatóságát és csökkentsék az időszakos vízhiányok valószínűségét.
Az infrastruktúra fejlesztése és a víztakarékos szemlélet kialakítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a nyári hőhullámok idején is biztosított legyen a megfelelő vízellátás.