Nincs olyan szerv a testünkben, amely keményebben dolgozna, mint a máj. Ez a legnagyobb belső szervünk (mirigy) és folyamatosan több, mint 500 folyamaton dolgozik egyszerre a tápanyagok feldolgozásán keresztül a fehérjék gyártásán át a koleszterin és a glükóz mobilizálásáig.
A májkárosodás többek között a következő okok miatt következhet be:
Túlzott alkoholfogyasztás
Elzsírosodott máj
Gyógyszerek: acetaminofen (Tylenol), antidepresszánsok, sztatinok, antibiotikumok, antacidok
Elhízottság
Élelmiszer: feldolgozott élelmiszerek, felesleges cukor, túl sok szénhidrátbevitel, magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup, üdítők
Dohányzás
Hepatitis
Jellemző tünetek:
1. Haskörfogat növekedése
Az ascites vagy hasűri folyadékgyülem leggyakrabban a májcirrózis (májzsugor) eredménye. Ez gyengeséget, görcsöt, fájdalmat és légszomjat okozhat.
2. Hasi fájdalom
A máj a tüdő alatt, a gyomor felett helyezkedik el a test jobb oldalán. A máj gyulladása, megnagyobbodása is fájdalmas lehet.
3. Folyadék visszatartás
A magas vérnyomás és a nátrium visszatartás folyadék felhalmozódáshoz vezet, még ascites hiányában is. Az alsó végtagok, a kezek és az arc is ödémásodhat.
4. Gyomorfájdalom
Hányinger, akár hányás is intő jel lehet. A májelégtelenséget követő hányás általában egyéb tünetekkel együtt jelentkezik.
5. Emésztési problémák
A májkárosodás a bél áteresztőképességének növekedését (“szivárgó bél”), a vékonybél bakteriális túlnövekedését (SIBO) és az emésztés általános lelassulását idézi elő a hormonszintek és az epe termelés megváltozása miatt. A wc-zési szokások megváltozása, puffadás, alhasi diszkomfort érzés a jellemző tünetek.
6. Fáradtság és általános gyengeség
Amint a máj elfárad, akkor mi is elfáradunk. A fáradtság szinte mindig kísérő tünete a májbetegségnek.
7. Viszkető bőr
Bár furcsán hangzik, de a májműködés zavara együtt járhat a bőr viszketésével is. Az epepangás során az epe nem tud megfelelően áramlani és bőr viszketését is okozhatja attól függően, hogy milyen mértékű pangásról van szó.
8. Sárgaság
A bilirubin a vérsejtekben lévő hemoglobin lebomlása következtében képződik és a máj által választódik ki az epébe. Ez a melléktermék a vérben felhalmozódva sárgás színűvé változtatja a bőrt és a szemünk fehérjét.
9. Étvágytalanság
Ez gyomorfájdalommal, fáradtsággal és hányingerrel jár. Ilyenkor nem kívánjuk az ételt. Mivel a máj szerves része az emésztési folyamatnak, így ha károsodik, akkor az éhségben szerepet játszó hormonok is zavart szenvednek.
10. Széklet megváltozása
A bilirubin elsősorban a széklet színe miatt felelős. A színváltozásokat számos tényező okozhatja, amelyek közül az egyik az epevezeték elzáródása, aminek következtében a széklet sápadt, szürkés lesz.
11. Vizelet megváltozása
A májműködés zavara befolyásolhatja a bilirubin feldolgozását, veséhez juttatását és szervezetből való kiürítését. Mivel a bilirubin citromsárga színt kölcsönöz a vizeletnek, így annak barnulása, narancsszínűvé válása a májkárosodás jele lehet.
12. Bélvérzés, székrekedés és hasmenés
A magas vérnyomás a májba belépő vagy onnan kilépő artériák és vénák repedését okozhatja, következésképpen emésztőrendszeri vérzést okozhat, amely a nyelőcsőben, a gyomorban vagy a belekben is jelentkezhet.