Július 1-től új szabályok szerint lehet nyugdíjat igényelni Magyarországon, számolt be az Infostart.
Az idei év közepén életbe lépő változások sokak számára előnyökkel járhatnak, de egyben korlátozásokat is bevezetnek a visszamenőleges igénylés lehetőségeit illetően.
Az új nyugdíjigénylési szabályok részletei
Az új rendszer szerint az öregségi nyugdíjat legkorábban a jogosultsági feltételek bekövetkezésének napjától vagy egy későbbi, tetszőleges időponttól lehet igényelni. Emellett továbbra is lehetőség van visszamenőleges igénylésre, de ennek feltételei és határai változtak július 1-től.
Az új szabályok szerint a nyugdíj visszamenőleges érvényesítéséhez az ellátás kezdetén érvényben lévő jogszabályok vonatkoznak, ami más, korábban teljesített kötelezettségek felülbírálásával járhat.
Visszamenőleges igénylés: Korlátozott lehetőségek
Ha valaki korábban már teljesítette a nyugdíj feltételeit, de júliusig várt az igényléssel, a nyugdíj legkorábbi megállapítási kezdőpontja már csak 2024. január 1. lehet.
Ez azt jelenti, hogy a kérelmezők már nem választhatják meg, hogy a tavalyi vagy az idei feltételek szerint állapítsák meg nyugdíjuk összegét, mindenképpen az idei szabályok vonatkoznak rájuk.
Kinek éri meg az új rendszer?
Farkas András nyugdíjszakértő szerint a július 1-jét megelőző kérvény beadása leginkább a vállalkozó nyugdíjasoknak érte meg. A tavalyi évre visszanyúló nyugdíjmegállapítás során a tavalyi vállalkozói bevételeikre is vonatkoztak a nyugdíjasokat érintő kedvezmények.
“Ha valaki már tavaly december 1-jéig betöltötte a nyugdíjkorhatárt vagy teljesítette a nők kedvezményes nyugdíjának feltételeit, visszamenőlegesen még kérhette, hogy tavalyi feltételek szerint állapítsák meg a nyugdíját.
Így már idén jogosulttá vált a 13. havi nyugdíjra és a nyugdíjemelésre is. Ezek jelentős pluszt jelentenek, valamint visszamenőlegesen megkapta a nyugdíját is” – mondta el a szakértő a lapnak.
Az idei szabályok előnyei
Azonban a nyugdíj összege magasabb lesz azoknak, akiknek az idei szabályok szerint állapítják meg a nyugdíjat. Azoknak az időseknek, akik nem dolgoznak nyugdíjuk mellett, ez a verzió éri meg jobban.
Ennek oka az idei valorizációs szorzó magas, 14,2 százalékos mértéke: ez a tavalyi összeghez képest jelentősen növeli a nyugdíjak összegét.
Az új nyugdíjigénylési rendszer bevezetése jelentős változásokat hozott a nyugdíjasok számára Magyarországon. Míg a visszamenőleges igénylés lehetőségei korlátozottabbak lettek, az idei valorizációs szorzó magas mértéke miatt az új szabályok szerint megállapított nyugdíjak összege magasabb lehet.
A kérelmezőknek érdemes alaposan tájékozódniuk és megfontolniuk, mikor és milyen feltételek mellett nyújtják be nyugdíjigénylésüket az optimális eredmény elérése érdekében.