Kezdőlap AKTUÁLIS Üzemanyaghiány – Itt a kormány bejelentése, ez várható szeptemberig

Üzemanyaghiány – Itt a kormány bejelentése, ez várható szeptemberig

Hirdetés

Befejeződött Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő kétórás tájékoztatója, melyen számos fontos kérdésről esett szó.

 

Hirdetés

Az Index kérdésére Gulyás Gergely elmondta, hogy bár nem tudta pontosan megmondani, a Mol által felhasznált kőolaj körülbelül 50 százaléka származik a Lukoiltól.

Ez azért lényeges, mert felmerült a kérdés, hogy a Mol esetleg más forrásokból pótolhatná-e a kieső mennyiséget. Gulyás szerint nem mindegy, milyen áron tudná beszerezni a kőolajat a vállalat.

Ukrajna nemzetközi kötelezettségei és a kőolajszállítmányok

Bóka János hozzátette, hogy Ukrajnának nemzetközi kötelezettsége átengedni a most leállított kőolajszállítmányokat az országán keresztül.



Magyarországnak nem a kőolaj pótlásán kellene gondolkodnia, hanem inkább rámutatnia arra, hogy Kijev megszegi nemzetközi vállalásait, és ezzel több uniós államot is nehéz helyzetbe hoz.

Magyarország álláspontja az orosz-ukrajnai konfliktusban

A magyar kormány álláspontja továbbra is az, hogy elítélik az orosz agressziót Ukrajnában. Ugyanakkor Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy ha csak ezt hangoztatnák, nem lenne reális esély a békére.

Előbb fegyverszünetre van szükség, majd tárgyalásokra, csak így lehet elérni a békét. Gulyás szerint nem valószínű, hogy Oroszország kivonulna a megszállt területekről, ha csak ezt követelnék.

Üzemanyagárak és alternatív források

Az RTL kérdésére, hogy az üzemanyagárakban megjelenik-e a Lukoil-ügy, Gulyás elmondta, hogy szeptemberig vannak források, utána pedig alternatív forrásokat kell keresni, ha nem rendeződne addig a helyzet.

Ha nem sikerül megoldani, akkor lehet számítani arra, hogy az árakban is megjelenik a Lukoil-ügy hatása. Magyarország képes lenne más országoktól energiát beszerezni, mivel Szlovénia kivételével minden szomszédos ország felé van csővezeték.

Kínai hitel vs. uniós hitel

Gulyás szerint a kínai hitel jobb, mint az uniós hitel, nem kamat szempontjából, hanem a felhasználhatóság alapján.

Az uniós hitelt erősen megkötik, hogy mire költheti el az állam, míg Kína ilyen korlátozást nem tett. Ezért érdemes volt felvenni a kínai hitelt.



A tájékoztató során számos fontos témáról esett szó, beleértve a Lukoil-ügyet, az ukrán kőolajszállítmányok leállítását és annak következményeit, valamint Magyarország álláspontját az orosz-ukrán konfliktusban.

Emellett a kormány részletezte az alternatív energiaforrások keresésének szükségességét és a kínai hitel előnyeit az uniós hitellel szemben.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!