A nyugdíj melletti munkavégzés egyre inkább elterjedt gyakorlat, és sokan kíváncsiak arra, hogy hogyan lehet ezt megtenni 2024-ben, valamint milyen adók terhelik a nyugdíjasokat, akik újra munkába állnak. Az alábbiakban áttekintjük a fontos szabályokat és adózási tudnivalókat.
Nyugdíj melletti munkavégzés szabályai 2024-ben
A nyugdíjkorhatárt elért személyek, ideértve a NŐK40 éves korkedvezménnyel nyugdíjba vonuló nőket is, ha munkát vállalnak, akkor mentesülnek a 18,5%-os társadalombiztosítási járulék és a foglalkoztatójuk is mentesül a 13%-os szociális hozzájárulási adó alól.
Nyugdíj melletti munkavégzés és adózás 2024-ben
A közszférában dolgozók esetében a nyugdíj szünetel, bár továbbra is nyugdíjasnak számítanak. Ebben az időszakban alkalmazhatók a korábban említett kedvező szabályok.
Ha a nyugdíjas egyéni vagy társas vállalkozóként tevékenykedik, akkor a nyugdíjkorhatár elérése után kiegészítő tevékenységet végző vállalkozóvá válik. Ha az adózás során a vállalkozó személyi jövedelemadót vagy átalányadót alkalmaz, akkor mentesül a járulék és a szociális hozzájárulási adó fizetése alól.
Kiegészítő tevékenységet végző társas vállalkozók
A kiegészítő tevékenységet végző társas vállalkozók nem kötelesek fizetni a 18,5%-os társadalombiztosítási járulékot. Ha osztalékot kapnak, akkor az adófizetési felső határig szociális hozzájárulási adót kell fizetniük utána.
Fontos megjegyezni, hogy 2022. szeptember 1-től nem lehet új KATA-alany vállalkozóvá válni.
Nettó bér és további fontos tudnivalók
A nyugdíj mellett dolgozók nettó bérét az adózási szabályok és a választott vállalkozási forma határozza meg. Érdemes szakértővel konzultálni az optimális vállalkozási forma kiválasztásához és az adózási kötelezettségek tisztázásához.
Összességében, a nyugdíj melletti munkavégzés lehetőséget nyújt a nyugdíjasok számára további jövedelem szerzésére, és a megfelelő adózási tudnivalók ismerete segíthet az optimális döntések meghozatalában.