Az Országos Epidemiológiai Központ (NNGYK) legfrissebb jelentése szerint 2025. 7. hetében több komoly járványkitörés és fertőzéses megbetegedés történt Magyarországon.
Az adatok alapján egy tömeges közösségi gastroenteritis-járvány, valamint több szamárköhögéses, kanyarós és rózsahimlős eset is rögzítésre került. Emellett az országba utazásból visszatérők veszélyes trópusi betegségeket, köztük Dengue-lázat és maláriát hoztak be.
Tömeges gastroenteritis-járvány egy szociális otthonban
Bács-Kiskun vármegyében egy szociális ellátást nyújtó otthonban 2025. február 6. és 19. között tömeges enterális járvány tört ki. Az otthon 139 lakójából és dolgozójából 74-en fertőződtek meg, közülük 61 beteg lakó és 13 dolgozó volt érintett. A betegek hányásos-hasmenéses tüneteket produkáltak, azonban szerencsére kórházi ápolásra nem volt szükség, a betegség 1-2 nap alatt lezajlott.
A fertőzés okának megállapítására 15 beteg székletmintáját vizsgálták laboratóriumban, de bakteriológiai és virológiai vizsgálatokkal nem sikerült azonosítani a kórokozót.
Szamárköhögés terjed országszerte
A szamárköhögés (pertussis) ismét emelkedő tendenciát mutat, az év 1. és 7. hete között összesen 99 esetet regisztráltak. A legfrissebb adatok szerint 14 új pertussis-fertőzést jelentettek a 7. héten.
A betegek között öt csecsemő, valamint több gyermek és felnőtt is volt:
- 3–5 éves: 1 beteg
- 6–9 éves: 1 beteg
- 15–19 éves: 1 beteg
- 30–39 éves: 1 beteg
- 40–49 éves: 1 beteg
- 50–59 éves: 3 beteg
- 60 év feletti: 1 beteg
Öt esetben laborvizsgálatok igazolták a fertőzést, a többi esetben a vizsgálatok még folyamatban vannak.
A fertőzések több vármegyét érintenek, de Budapesten, Borsod-Abaúj-Zemplénben és Nógrádban a legmagasabb az esetszám. Baranya és Csongrád-Csanád vármegyében egyelőre nem jelentettek szamárköhögéses esetet.
Kanyaró és rózsahimlő: két új megbetegedés
Kanyaró
A 7. héten egy 48 éves Zala vármegyei nőnél kanyaró-fertőzést igazoltak laboratóriumi vizsgálatokkal. A beteg korábban a magyarországi védőoltási rendnek megfelelően megkapta a kanyaró elleni vakcinát, ennek ellenére a fertőzést elkapta.
Rózsahimlő (rubeola)
Egy 5 hónapos Veszprém vármegyei kislány rózsahimlő (rubeola) fertőzés gyanúja miatt került nyilvántartásba. Az eset kivizsgálása és laboratóriumi megerősítése még folyamatban van.
Dengue-láz és más trópusi betegségek: figyelmeztetés utazóknak
A Dengue-láz továbbra is veszélyt jelent az egzotikus utazások során. A 7. héten két új Dengue-fertőzést regisztráltak:
- Nógrád vármegye: 52 éves férfi, aki Balin tartózkodott
- Budapest: 47 éves férfi, aki a Maldív-szigeteken járt
Mindkét esetben laboratóriumi vizsgálatok igazolták a Dengue-vírus jelenlétét.
Korábbi importált fertőzések Magyarországon
2025-ben már több esetben is hoztak be egzotikus fertőzéseket külföldről:
-
Malária:
- 19 éves nigériai nő (Hajdú-Bihar), Nigériában fertőződött meg
- 15 éves fiú (Budapest), Costa Rica-i tartózkodás után
- 43 éves nő (Fejér vármegye), Ugandában és Ruandában fertőződött meg
- 46 éves férfi (Szabolcs-Szatmár-Bereg), Tanzániából hozta haza
-
Tífusz:
- 33 éves nő (Csongrád-Csanád), Indonéziából érkezett haza betegként
-
Vírusos haemorrhagiás láz:
- 48 éves férfi (Fejér vármegye), Maldív-szigeteken fertőződött meg Dengue-vírussal
Egzotikus utazások: elővigyázatossági tanácsok
Az utóbbi években egyre több importált fertőző betegséget észlelnek Magyarországon, főként Afrikából, Dél-Amerikából és Ázsiából hazatérők között.
Hogyan védekezhetünk?
- Védőoltások: Egyes országokba való belépéskor kötelező, máshol ajánlott oltásokat beadatni (pl. sárgaláz, hepatitisz, tífusz, kolera).
- Szúnyogok elleni védekezés: A maláriát és a Dengue-lázat szúnyogok terjesztik, ezért fontos a hosszú ruházat viselése és rovarriasztók használata.
- Megfelelő higiénia: Főleg egzotikus országokban érdemes palackozott vizet fogyasztani, és kerülni a nyers vagy rosszul megfőzött ételeket.
- Malária-megelőzés: A magas kockázatú területekre utazóknak kemoprofilaxis szedése ajánlott.
A 7. héten több veszélyes fertőző betegség terjedését regisztrálták Magyarországon. Gastroenteritis-járvány tört ki egy szociális otthonban, míg szamárköhögés, kanyaró és rózsahimlő megbetegedések továbbra is előfordulnak az országban. Emellett egyre több importált egzotikus betegség kerül be az országba, főként Dengue-láz és malária formájában.
Az egészségügyi hatóságok folyamatosan figyelik a járványhelyzetet, és felhívják a figyelmet az utazók felelősségére. A védőoltások és a megfelelő egészségügyi óvintézkedések elengedhetetlenek azok számára, akik trópusi országokba látogatnak.