Az elmúlt években a nyári időjárás brutális hőséget hozott Magyarországra. A 35 fokot meghaladó hőmérsékletek, hosszú kánikulai időszakok és az aszályos napok egyre gyakoribbá váltak.
A forró nyarak nemcsak a lakosságot, hanem a mezőgazdaságot is komoly kihívások elé állították. Az idei év nyara azonban másképp indulhat: június csapadékosabbnak ígérkezik, és a szakértők szerint nem várható olyan extrém hőség, mint az elmúlt években.
Csapadékos június: áldás a mezőgazdaságnak
A nyár első hónapjában záporok, zivatarok és nagyobb esőzések is előfordulhatnak. Az időjárási előrejelzések szerint a hőmérséklet a 25-29 fok közötti tartományban mozog majd, ami jelentős enyhülést jelent az előző évek forróságához képest.
A csapadékos időszak különösen a mezőgazdaság szempontjából pozitív hír, hiszen a tavalyi aszályos időszak komoly károkat okozott a termésben.
Az előrejelzések alapján a csapadék eloszlása azonban egyenetlen lehet: míg egyes régiókban heves zivatarokra és nagyobb esőkre is számítani lehet, addig máshol kisebb mennyiségű csapadék hullhat.
A változékony időjárás tehát megnehezítheti a gazdák tervezését, de összességében mégis kedvezőbb kilátásokat nyújt, mint a száraz, perzselő nyarak.
Melegek lesznek az éjszakák is
Annak ellenére, hogy a nappali maximumok nem érik el a korábbi évek extrém értékeit, az éjszakák kifejezetten melegek lehetnek. A hőmérséklet hajnalban is elérheti a 20 fokot, ami különösen a városokban okozhat kellemetlenséget.
Az ilyen meleg éjszakák nem biztosítanak pihentető alvást, különösen az idősek és a krónikus betegségben szenvedők számára jelenthet problémát.
Hosszabb távú kilátások
Bár júniusra még nem várható extrém forróság, a meteorológusok szerint a nyár későbbi szakaszaiban ismét előfordulhatnak hőhullámok. Július és augusztus hónapokban visszatérhetnek a 35 fok feletti hőmérsékletek, de az eddigi modellek alapján ezek időtartama rövidebb lehet a megszokottnál.
A klímaváltozás hatásai továbbra is érezhetők maradnak, de idén a csapadékos június némileg enyhíthet az elmúlt években tapasztalt száraz időszakon.
A meleg éjszakákra való felkészülés érdekében érdemes ventilátort vagy klímaberendezést használni, illetve hűsítő ágyneművel készülni. Az éjszakai szellőztetés szintén segíthet, különösen, ha hajnali órákban engedjük be a hűvösebb levegőt. A folyadékbevitel is kiemelten fontos, mivel a meleg éjszakák könnyen okozhatnak kiszáradást.
Összességében az idei nyár kezdetén nem várhatóak a korábbi évekhez hasonló extrém hőhullámok. A csapadékos június megkönnyebbülést hozhat a mezőgazdaságnak és a lakosságnak egyaránt, de a meleg éjszakákra így is érdemes felkészülni.
A nyár későbbi hónapjaiban azonban ismét visszatérhet a hőség, ezért a hosszabb távú időjárási kilátások továbbra is változékonyak maradnak.
A június havi előrejelzést az accuweather oldalán megtekintheted!