Kezdőlap AKTUÁLIS Rossz hír a nyugdíjasoknak – erre nem számított senki

Rossz hír a nyugdíjasoknak – erre nem számított senki

Hirdetés

Január elseje óta a magyar nyugdíjak 6 százalékkal nőttek, főként a várható infláció kompenzálására.

 

Hirdetés

A legfrissebb adatok azonban azt mutatják, hogy az idei áremelkedések nem haladják meg a kormány által kalkulált értéket. Szakértők szerint az infláció várhatóan kicsivel 5 százalék felett lesz, így a nyugdíjemelés meghaladja a szükséges mértéket.

Inflációs előrejelzések és nyugdíjemelés

Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke a Piac & Profitnak nyilatkozva elmondta, hogy a januártól esedékes nyugdíjemelésről még nem született döntés. Ennek oka, hogy a jövő évi költségvetést csupán az amerikai elnökválasztást követően terjeszti a kormány a parlament elé.

A szakértők szerint a kabinet a csökkenő GDP és a költségvetés hatalmas hiánya miatt késlelteti a számok nyilvánosságra hozatalát, remélve, hogy novemberig valami pozitív változás történik.



Az Államadósság és a Költségvetés Helyzete

Az államadósság elszabadult kamatterhei jelentősen visszavetették a költségvetést. Karácsony Mihály szerint a kormány most abban reménykedik, hogy novemberig valami csoda történik. Azonban a következő év ígéretes lehet az idősek számára, hiszen a kabinet azt ígérte, hogy akkorra készül el az új magyar nyugdíjtörvény.

Az új nyugdíjtörvény előkészületei

Az új nyugdíjtörvény előzménye, hogy 2022 októberében, a világjárványt követően az uniós országoknak be kellett adniuk egy helyreállítási és ellenállóképességi tervet. Magyarország egy 27 mérföldköves tervet nyújtott be, amelyet az unió el is fogadott.

A terv egyik fontos mérföldköve az új nyugdíjtörvény megalkotása volt, amelynek két pillére a fenntarthatóság és a méltányosság. Az új magyar nyugdíjtörvény nemzetközi szakértők bevonásával készül el.

2023 november 28-án Varga Mihály részt vett az Országgyűlés Népjóléti Bizottságának ülésén, ahol beszámolt arról, hogy az OECD szakértőit kérték fel a nyugdíjtörvény előkészítésében való részvételre.

Az ígéret szerint december 31-ig készen lesznek javaslatokkal, és a pénzügyminiszter vállalta, hogy az anyagot nyilvánosságra is hozzák. Az anyag elkészült, de a kormány azóta sem tette közzé az OECD dokumentumát, a Pénzügyminisztérium pedig annyit fűzött hozzá az ügyhöz, hogy a téma nem aktuális, mivel a mostani rendszer fenntartható.

Az eredeti tervezet szerint 2024 első felében kellett volna lefolytatni a társadalmi vitát, azonban ez elmaradt. Más országok ennek ellenére már gőzerővel dolgoznak a törvénytervezeteken. Románia például már el is fogadta az új nyugdíjtörvényt, amely szeptemberben életbe lép, például az alapnyugdíj bevezetésével kezdve.




Az európai országok többsége már megkezdte nyugdíjtörvényeik átszabását, mivel az ide tartozó jogszabályok gyakran még a 20. század logikáját követik. Azóta azonban számos változás történt, például a távmunka és a home office elterjedésével, így több helyen szükséges a jogszabályok frissítése.

Bár az infláció nem érte el a várt szintet, a nyugdíjak 6 százalékos emelése biztosítja, hogy az idősek pénzügyi helyzete stabil maradjon. Az új nyugdíjtörvény bevezetése továbbra is várat magára, de a nemzetközi példák alapján reménykedhetünk abban, hogy a jövőben pozitív változások következnek be a magyar nyugdíjrendszerben is.

Hirdetés