Kezdőlap AKTUÁLIS Rendkívüli készültség – az Egyesült Államok készülődik a brutális háborúra

Rendkívüli készültség – az Egyesült Államok készülődik a brutális háborúra

Hirdetés

Az Egyesült Államok megerősíti tűzerejét a Közel-Keleten annak érdekében, hogy megakadályozza az Izrael és a Hamász palesztin fegyveres csoport közötti konfliktus terjedését, valamint elrettentse Iránt a beavatkozástól.




A világ legnagyobb és legfejlettebb repülőgép-hordozója, a USS Gerald R. Ford már a Földközi-tenger keleti részén tartózkodik, de a következő tíz napban egy újabb amerikai repülőgép-hordozó is csatlakozik hozzá – írja a Reuters hírügynökség cikke alapján az Index.

A Fehér Ház szerint „nincsenek tervek vagy szándékok” ezek bevetésére, de az kétségtelen, hogy az amerikai katonai eszközök a helyszínen lesznek, hogy szükség esetén légi támogatást nyújtsanak az amerikai nemzetbiztonsági érdekek védelmében. Az Egyesült Államoknak a Közel-Keleten is számos bázisa van, amelyeken csapatok, harci repülőgépek és hadihajók állomásoznak.



Minden erőfeszítést megteszünk annak megakadályozására, hogy ez regionális konfliktussá váljon. Ha ez megtörténik, az nagymértékben igénybe fogja venni az amerikai erőforrásokat. Nem akarok spekulálni arról, milyen segítséget lehet felajánlani, ha szélesebb körű konfliktus alakul ki, ezek a döntések még nem születtek meg

Hirdetés

– mondta egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő a Reutersnek.

Az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken múlt vasárnap Kairóban beszélt a közel-keleti helyzetről és egy burkolt figyelmeztetést intézett Iránhoz:



Ha Izrael biztonságáról van szó, mi mellettük állunk.

A miniszter elmondása szerint a két repülőgép-hordozó csapásmérő csoportot nem azért vezényelték oda, hogy „bárkit is provokáljanak, hanem csak azért, hogy nagyon világos, elrettentő üzenetet küldjenek, hogy senki ne tegyen semmit, ami bármilyen módon kiszélesíti ezt a konfliktust vagy tovább fokozza az Izrael elleni agressziót.”

Az iráni külügyminiszter, Hoszein Amirabdollahian szintén múlt vasárnap arra figyelmeztetett, hogy „a térségben valamennyi fél ujja a ravaszon van”, míg Irán New York-i ENSZ-képviselete úgy nyilatkozott, ha Izrael nem támadja meg őt, az érdekeltségeit vagy az állampolgárait, Irán fegyveres erői nem avatkoznak be.

Izrael megesküdött, hogy megsemmisíti az Irán által támogatott Hamászt, miután harcosai nyolc nappal ezelőtt izraeli városokat rohamoztak meg, 1400 embert megöltek, illetve túszokat ejtettek az ország történetének civilek elleni, legsúlyosabb támadásában.



A nemzetközi diplomácia közben arra összpontosít, hogy megakadályozza a konfliktus átterjedését, különösen Libanonra. Izrael az elmúlt héten intenzíven bombázta a Gázai övezetet és szárazföldi offenzívára készül, és az ország hadserege a libanoni határon is összecsapott az Irán által támogatott Hezbollahhal.

Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok légi támogatást nyújthat-e Izraelnek északon, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, John Kirby azt mondta:

Jelenleg nincsenek ilyen tervek vagy szándékok. Ezzel együtt komolyan vesszük a nemzetbiztonsági érdekeinket, és elegendő katonai erőnk van a térségben, hogy szükség esetén megvédjük ezeket az érdekeket.



Egy közel-keleti katonai akció megindításáról Joe Biden amerikai elnöknek kell döntenie, és vannak arra utaló jelek, hogy a republikánusok is támogatnának egy ilyen döntést.

Lindsey Graham republikánus szenátor – aki a nemzetbiztonsági ügyekben meglehetősen befolyásos személynek számít – a Reutersnek azt mondta, javasolja majd, hogy a kongresszus engedélyezze az iráni olajipar elleni amerikai támadást, ha második front nyílik Izrael északi részén.

Ha a Hezbollah arra törekszik, hogy tömeges támadást indítson Izrael ellen, az irániaknak súlyos árat kell fizetniük ezért. Bármilyen eszkaláció Irán részéről őket is célkeresztbe teszi

– fogalmazott a szenátor.

Az amerikai védelmi miniszter, Lloyd Austin azt nyilatkozta, az Egyesült Államok nem látott arra utaló jeleket, hogy a libanoni Hezbollah fegyveresei azért gyülekeznének, hogy megtámadják Izraelt.

– Nem látunk semmilyen erőösszevonást a határ mentén. Erre Izrael nagyon figyel. Mi is keresünk arra utaló jeleket, hogy ki akarják-e szélesíteni a konfliktust, de remélhetőleg nem látunk majd ilyet – mondta a miniszter.

Két, névtelenséget kérő amerikai tisztviselő úgy nyilatkozott, a térségben lévő hadihajók felvonultatását valóban erődemonstrációnak szánták, viszont nincs konkrét terv arra, hogy az Egyesült Államok beavatkozzon a konfliktusba.



Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője közölte az újságírókkal, hogy az amerikai védelmi miniszter kezdeményezte a Gerald R. Ford repülőgép-hordozó csapásmérő csoport bevetésének meghosszabbítását, a 26. tengerészgyalogos expedíciós egység katonáit pedig közelebb helyezi majd a Földközi-tenger keleti részéhez.

Az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának amerikai jelenléti műveleteinek részeként májusban vezényelték a Fordot a Földközi-tengerre, hogy elrettentse Oroszországot az ukrajnai konfliktus kiterjesztésétől. A bevetés meghosszabbítása előtt a Fordot a USS Dwight D. Eisenhower váltotta volna fel. Mostantól viszont mindkét csapásmérő csoport a Földközi-tengeren fog tevékenykedni. A USS Dwight D. Eisenhower és kísérőhajói szombaton indultak el a Virginia állambeli Norfolk haditengerészeti bázisáról – olvasható a U.S. Naval Institute nevű, amerikai tengerészeti tanácsadó szervezet honlapján.

Lloyd Austin a szombati nyilatkozatában még azt mondta:



Az amerikai pozíció erősítése jelzi az Egyesült Államok rendkívül komoly elkötelezettségét Izrael biztonsága mellett, és azt az eltökéltségünket, hogy elrettentsünk minden olyan állami vagy nem állami szereplőt, amely a háború eszkalálására törekszik. – olvasható a Blikken.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!