Ha meghalljuk azt a szót, hogy bolha, egyből szőrös házi kedvenceinkre gondolunk és arra, hogy ezek a kis élősködő rovarok ott ágyaznak meg a bundájukban és vígan éldegélnek, amelynek a négylábú időnkénti vakarózása adja jelét.
Kevesen gondolnak bele, hogy ezek a rovarok nem csak a háziállatokat támadják meg, hanem az embereket is. Bár nyáron túlságosan lefoglal minket a napfényvédelem, a szúnyogok és a legyek elűzése, mégis fontos, hogy őket se hagyjuk figyelmen kívül.
Léteznek emberbolhák is, amelyek valamivel hosszabbak (1,5-3 mm) a háziállatok bolháinál, nagyon gyorsan szaporodnak és a bőr alá is be tudnak hatolni. Mivel a hátsó lábaikon tüskék találhatóak, így ügyesen tudnak kapaszkodni a csupasz bőrfelületen is.
Hogyan lehet észrevenni őket?
Bárhol előfordulhatnak és a test bármely részét megtámadhatják, de jellemzően a földhöz legközelebb eső tájékon (lábfej, boka, lábszár) csípnek. A maguk után hagyott folt pontszerű, kicsi és piros, kisebb piros udvarral körülvéve.
Hogyan kell kezelni?
1 – Először is fontos, hogy ellenálljunk a vakarózásnak.
2 – Mossuk le a csípés helyét fertőtlenítő hatású szappannal, hogy csökkentsük a fertőzések veszélyét.
3 – Helyezzünk a csípésre jeges borogatást a gyulladás és duzzanat csökkentésére.
4 – Használjunk cink kenőcsöt, amely fertőtlenítő, hámosító, bőr regeneráló hatású.
5 – A használt ruháinkat mossuk ki jó alaposan, használjunk hozzá fertőtlenítő hatású öblítő szert. A fésűket is érdemes megtisztítani és egyéb kiegészítőket, mint sapka, sál, hajgumi, stb. kimosni.
6 – Használjunk illóolajat párologtatásra, mint teafaolaj, citromfű. Ezeket a bolhák nem szeretik.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!