Mindannyian láttuk már azokat a zöldes-fehéres-feketés foltokat, amelyek a pincében tartott kartondobozokon, a zuhany sarkában vagy az ágy mögötti nedves falon jelennek meg. Ez a penész, amely a szöveteken, tapétán, csempék között és a fákon előszeretettel szaporodik nedves, napfénytől védett, kevéssé szellőztetett helyeken.
Kis mennyiségben általában nem okoz különösebb gondot, de ha elszaporodik, akkor tönkreteheti a berendezési tárgyakat és az otthon egyéb részeit, mindamellett egészségügyi problémákat is okozhat.
Hogyan lehet megelőzni?
Helyezz el az otthonodban párátlanítót, ami segít csökkenteni a nedvességet, így gátolja a szaporodásukat.
Ne tárolj sok könyvet vagy bútort az alagsorban, pincében, ha tudod, hogy könnyen nedvesedik a helyiség.
Mindig nyisd ki a fürdőszoba ajtaját (ha van, ablakát) zuhanyzás, fürdés után, hogy a nedvesség távozhasson. A csempéket is érdemes évente átvizsgálni, hogy jó e a fuga és a kád, zuhanytálca melletti tömítés.
Időnként mozgasd át a bútorokat a helyiségekben és szellőztess rendszeresen.
Ha lekéstél a megelőzéssel, akkor itt van néhány tipp a probléma orvoslásához.
Zuhanyfüggöny
Ha műanyag zuhanyfüggönyöd van, akkor is bátran beteheted a mosógépbe. Használj olyan fokozatot és annyi mosószert, mint általában. Dobj a gépbe mellé pár törlőkendőt is, hogy segítsék a tisztítási folyamatot. Ha kimostad, akkor tedd ki száradni.
Ha textil függönyöd van, akkor érdemes a rajta található címke szerint eljárni a tisztításánál.
Fürdőszoba sarkok, rések
Keverj össze 1/4 csésze klóros fehérítőt 1 liter vízzel. Vegyél fel gumikesztyűt és védőszemüveget. Egy használt fogkefével elérheted a nehezen hozzáférhető területeket. Ügyelj rá, hogy az oldatból ne kerüljön máshová. Hagyd hatni pár percig, utána súrolhatod, majd öblítheted.
Szövetek
Itt lehet szó bármilyen anyagról a ruhától kezdve a törülközőig. Először is vidd ki a szabadba és egy kefe segítségével távolítsd el róla penészt, majd hagyd a szabad levegőn, napfényen száradni legalább 3 órát. Ezután áztasd be klóros fertőtlenítőbe, majd mosd ki mosógépben és tedd ki újra a szabad levegőre száradni.
Fa felületek
Először is egy efés fejet tégy a porszívó csövére és szívd fel a spórákat. Ezután töröld át az érintett felületeket mosogatószeres ronggyal, majd töröld át tiszta vizes ronggyal. A folyamat közben figyelj rá, hogy ne áztasd át a felületet. Ha kész vagy, akkor szárítóval szárítsd meg alaposan.
Matrac és kárpit
Először is porszívózd le a penészfoltokat. Ezután menj át a folton 1 rész alkohol és 1 rész víz keverékéből készített oldattal átitatott szivaccsal. Nedvesíts be egy másik szivacsot langyos vízzel és tapicskold át a felületet újra. Hagyd a napon száradni legalább 3 órát vagy használj szárítót.
Ne feledd, hogy ha a porszívót használod, akkor a szűrőt és a zsákot dobd ki, nehogy a legközelebbi porszívózásnál szétszórd a spórákat.
Festett falak
A penész gyorsan gyökeret verhet a falakon, különösen akkor, ha a szellőztetés nem megfelelő. Keverj össze 1/4 csésze klóros fehérítőt 1 liter vízzel. Viselj közben gumikesztyűt és puha sörtéjű kefével dörzsöld át a felületet. Hagyd hatni rajta 15 percig, mielőtt vizes szivaccsal öblítenéd. Szárítsd meg alaposan.
Régi könyvek
Hagyd a nyitott könyvet a napon száradni legalább 3 órán keresztül. Miután tapintásra száraznak ítéled, egy ronggyal töröld le róla penészt. A foltokat kezelheted 1 rész klóros fertőtlenítő és 4 rész víz keverékével átitatott ronggyal, majd ezt vizes ronggyal áttörölve. Ne dörzsöld a papírt és hagyd jól megszáradni.