Ha a pajzsmirigydaganat diagnosztizálásra kerül, érdemes tudni, hogy a gyógyulási arány jóval magasabb, mint egyéb daganatos megbetegedések esetén. Leggyakrabban nyaki duzzanat és nyelési nehézség miatt fordulnak a betegek orvoshoz.
A következőkben megnézzük, hogy mik a betegség jellemzői, hogyan lehet kezelni és mik a legfontosabb dolgok, amiket észben kell tartani.
Pajzsmirigy daganat tünetei
A jellemző tünetek nem túl specifikusak, ezért fontos lépés a meghatározáshoz az ultrahangos vizsgálat, esetenként laborvizsgálat elvégzése is. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a nyaki duzzanat, göbösség, megnagyobbodott nyirokcsomók, nyelési nehézség, nyaki fájdalom és elhúzódó rekedtség.
Nem minden göb jelenthet daganatot
A pajzsmirigy betegségeire jellemző a göb, amely a nyak elülső részén megjelenő, szemmel látható elváltozás. A probléma okától függően ez kétféle típusú lehet: meleg és hideg.
A meleg göb a pajzsmirigy túlműködésének jele, tünetek között a szapora szívverés, izzadás, meleg tűrés csökkenése és jelentős fogyás szerepelnek. Ez általában jóindulatú. A hideg göbök viszont potenciális veszélyt jelentenek daganatos megbetegedésre.
Az, hogy egy beteg esetében milyen göbről van szó, izotópos vizsgálat során derítik ki.
A pajzsmirigydaganat típusai
Négyféle típust különböztetnek meg. A leggyakoribb, ami a rákkal diagnosztizált betegek 80%-át érinti, a papilláris. Emellett előfordulhat még medulláris, follikuláris és anaplasztikus.
A daganat terápiája
A rosszindulatú daganatot első lépésként műtéti úton eltávolítják a környező nyirokcsomókkal együtt. Ezután izotópos kezelésről is szó lehet. Az eltávolított szövet miatt szükséges hormonpótlásban részesülni, illetve rendszeres kontrollra járni az esetleges kiújulás korai felismerése miatt.
A pajzsmirigy megbetegedésire nagyon jellemző a családi halmozódás, ezért fontos számba vennünk az eshetőséget, ha a rokonaink között szerepel/szerepelt ilyen beteg.
Mindig legyünk figyelmesek a tünetek megjelenésével, gyakoriságával, előidéző tényezőkkel kapcsolatban!