A Hamász éles kritikával illette Magyarországot, miután az ország kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). – írja a Blikk.
A palesztin terrorszervezet felszólította a magyar kormányt, hogy térjen vissza az ICC-be, és tartóztassa le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki éppen Budapesten tartózkodott. A palesztin külügyminisztérium szintén elítélte Netanjahu budapesti látogatását.
Kilépés az ICC-ből: Nemzetközi visszhang
A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze tavaly novemberben adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökre a Gázában elkövetett háborús bűncselekmények miatt.
Az ENSZ adatai szerint 2023 októbere óta több mint ötvenezer ember, többségében nő és gyermek vesztette életét az izraeli hadműveletek következtében.
Magyarország döntése, hogy kilép az ICC-ből, éppen Netanjahu budapesti látogatása előtt történt, ami nemzetközi szinten is nagy visszhangot váltott ki.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök közös sajtótájékoztatót tartott az izraeli kormányfővel a Karmelita kolostorban, ahol hangsúlyozta, hogy az ICC-ből való kilépésre azért volt szükség, mert az intézmény politikai bírósággá alakult.
A Hamász reakciója
A Hamász közleményében erkölcstelennek nevezte Magyarország döntését, amely szerintük bűnrészességet jelent egy háborús elkövetővel szemben, aki menekül a nemzetközi igazságszolgáltatás elől.
A terrorszervezet szerint ez a lépés a nemzetközi igazságszolgáltatás arcul csapása, és megerősíti a kettős mércét, amelyet egyes nyugati országok – különösen Magyarország és az Egyesült Államok – alkalmaznak.
„Ez a hozzáállás mentességet ad a bűnözőknek, illetve veszélyezteti a globális békét és stabilitást” – olvasható a Hamász közleményében.
A szervezet felszólította a magyar kormányt, hogy haladéktalanul térjen vissza az ICC-be, és vonják felelősségre Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
A palesztin külügyminisztérium álláspontja
A palesztin külügyminisztérium is elítélte Netanjahu budapesti látogatását, és arra szólította fel a magyar kormányt, hogy sürgősen adják át az izraeli kormányfőt a hatóságoknak. A külügyi tárca szerint Magyarország ezzel a lépéssel semmibe veszi a nemzetközi jogot, és bátorítja Izraelt a bűnös tevékenységek folytatására.
Netanjahu védelme Magyarországon
Netanjahu biztonságáért budapesti tartózkodása alatt a Terrorelhárítási Központ (TEK) felelt. A védelem kiterjedt az izraeli miniszterelnök életének és testi épségének megóvására, tartózkodási helyének védelmére, közlekedési útvonalainak, a programok helyszíneinek és egészségügyi ellátásának biztosítására.
Orbán Viktor álláspontja
Orbán Viktor miniszterelnök a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a döntés mögött az áll, hogy az ICC egyre inkább politikai befolyás alá került. Szerinte Magyarország olyan intézményeket támogat, amelyek valóban a nemzetközi igazságszolgáltatás előmozdítását szolgálják, és nem politikai célokra használják fel azokat.
Nemzetközi visszhang és következmények
Magyarország ICC-ből való kilépése nagy port kavart nemcsak a közel-keleti térségben, hanem nemzetközi szinten is. A Hamász és a palesztin külügyminisztérium reakciói mellett több emberi jogi szervezet is kritikát fogalmazott meg.
A kérdés továbbra is nyitott, hogy Magyarország milyen további lépéseket tervez az ICC-vel kapcsolatos döntés után, és hogyan kívánja kezelni a nemzetközi nyomást.