A magyar kormány jelenleg átfogó átvilágítást végez a hazai adórendszerben, amelynek során a külön- és extraprofitadók szövevényes rendszerét is megvizsgálják.
A folyamat eredményei alapján várhatóan novemberben döntenek majd a szükséges változtatásokról. Varga Mihály pénzügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt erről, kiemelve, hogy a döntések célja a költségvetési egyensúly helyreállítása és a gazdaság további stabilizálása.
Az elmúlt négy évben számos, a költségvetést terhelő kihívás jelentkezett Magyarországon.
A Covid-járvány és az azt követő gazdasági újraindítás, majd az orosz-ukrán háború és az ehhez kapcsolódó szankciók következtében a költségvetési hiány meghaladta a tervezett mértéket.
A kormány emiatt kénytelen volt a beruházásokra szánt állami források csökkentéséhez és a védelmi hozzájárulás bevezetéséhez folyamodni, hogy az idei évre kitűzött 4,5 százalékos hiánycélt elérje. Az adórendszer felülvizsgálata is ennek a szélesebb körű intézkedéssorozatnak a része.
Az adórendszer felülvizsgálatának indokai
A magyar adórendszer alapvetően a fogyasztási típusú adókból származó bevételekre támaszkodik, de az utóbbi években egyre bonyolultabbá vált.
Jelenleg két fő adókulcs létezik: egy 9 és egy 15 százalékos kulcs. Emellett a jövedelemtípusú adók között is megjelentek új elemek, például a négygyermekes anyáknak járó élethosszig tartó adókedvezmény, a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-kedvezménye, és a 30 év alatti első gyermeket vállaló anyák adókedvezménye.
Ezek az elemek tovább bonyolítják az adórendszert, ami miatt a kormány szükségesnek tartja annak teljes átvizsgálását.
Az extraprofitadók és különadók a vállalkozások számára jelentős költséget jelentenek, ami hatással van működésükre. Varga Mihály elmondta, hogy a kormány elkötelezett ezen adók fokozatos kivezetése mellett, bár ez a folyamat lassabban halad, mint azt korábban tervezték.
A pénzügyminiszter azonban bízik abban, hogy 2024-től több különadó is megszűnik, például a légiforgalmi adó, a gyógyszergyártók adója és a távközlési adó. Hosszú távon a cél, hogy a többi ágazatot érintő különadókat is csökkentsék.
Az adórendszer átvilágítása már folyamatban van, és a tervek szerint az őszi költségvetési vitával párhuzamosan születnek majd meg a döntések.
A kormány célja, hogy az adórendszer egyszerűbbé, átláthatóbbá és hatékonyabbá váljon, miközben megőrzi a költségvetési egyensúlyt és támogatja a gazdasági növekedést.
Az adórendszer reformja tehát kulcsfontosságú lehet a gazdasági stabilitás megőrzése és a jövőbeni kihívásokra való felkészülés szempontjából.
A vállalkozások és a lakosság számára egyaránt kedvezőbb környezet kialakítása érdekében fontos, hogy a kormány a társadalmi és gazdasági érdekeket szem előtt tartva hozzon meg minden szükséges döntést.