Ma már nálunk is egyre népszerűbb cukkini a nyár egyik sláger zöldsége. Sokan választják a tudatosan táplálkozók közül és számos ételhez fel lehet használni. Önmagában és másokkal kombinálva is fogyasztható.
A tök és az uborka rokona. Konzisztenciájában és ízében is a tökre lehet leginkább hasonlítani. Érdemes még zsengén leszedni és így felhasználni frissen, ekkor tartalmazza ugyanis a legtöbb hasznos tápanyagot.
Jótékony hatásai
Fogyókúrázók körében közkedvelt, mivel magas a víz és rosttartalma, alacsony a kalóriatartalma. Nagy mennyiségben található benne béta-karotin, C-vitain, kalcium, cink, folsav, kálium és anitoxidánsok.
Rendszeres fogyasztása esetén gyulladáscsökkentő hatása figyelhető meg. Jót tesz az emésztőrendszernek, támogatja a bélműködést és fokozza a jóllakottság érzését.
Erősíti az immunrendszert, csökkenti a vastagbélrák kockázatát és jó hatással van a szív-érrendszer működésére, mivel segít szabályozni a koleszterinszintet.
Hogyan lehet fogyasztani?
Mint már említettük, a legjobb, ha zsenge korában, sötétzölden és vékonyabb állapotában szedjük le. Ilyenkor a magos belsőtől sem kell megszabadulni és a héját is meghagyhatjuk.
Felhasználhatjuk salátába, grillzöldség mixbe, párolva és savanyíthatjuk is. Készíthetünk belőle töltött cukkinit.
Lereszelve készíthetünk belőle zöldségfasírtot, de hozzáadhatjuk húsos fasírthoz is. Keksz tésztájában a liszt egy részét helyettesíthetjük vele, így finom, puha, omlós kekszet kaphatunk, amely nem szárad ki.
Smoothie-ba, turmixba mixelve növelhetjük annak mennyiségét úgy, hogy a szénhidárt- és kalóriatartalmát nem emeljük, viszont a rosttartalmat jelentősen fokozzuk. Mivel nincs jellegzetes íze, bármilyen gyümölccsel jól passzol.