A legtöbb napi tevékenység elvégzésére szükséges használnunk a kezünket, így nem nehéz elképzelni, hogy milyen bosszantó, amikor folyamatosan viszket és vakargatnunk kell. A késztetéssel nehéz megbirkózni és többek között akadályozhat a munkában, tanulásban, sőt akár az alvásban is.
A megfelelő kezelés kiválasztásához fontos megtalálnunk a probléma gyökerét. Íme, a lehetséges leggyakoribb okok, amelyek a kéz viszketéséhez vezetnek.
Száraz bőr
Ha a bőr elveszíti nedvességtartalmának jelentős részét, és a természetes olajrétege megszűnik, annak súlyos viszketés lehet az eredménye, pirossággal.
Ennek oka általában a hideg időjárás, a túlzott tisztálkodás, amellyel eltávolítjuk a bőr természetes védőrétegét, ezáltal az hajlamosabb lesz a fertőzésekre is.
A szárazság megszüntetésére érdemes rendszeresen kókuszolajjal kenni az érintett bőrterületet.
Pikkelysömör
Viszkető, vörös, vastag pikkelyes, hámló bőr látható ilyenkor a kezeken. A tünetek közé tarozik még az égő érzés, fájdalom, mivel a bőr a megrepedhet és felülfertőződhet.
Enyhülés érdekében mindig tartsd a kezed jól hidratáltan. Kend be kókusz- vagy olívaolajjal. Egy másik hatékony szer a kókuszolaj és aloe vera gél keveréke.
Ekcéma
Gyakori bőrelváltozás, amely viszketést, bőrmegvastagodást, piros foltokat és gyulladást okoz. A napi tevékenységek során használt különféle szerek is irritálhatják, rontva a helyzetet. A kézen, a karokon és a test egyéb részén is előfordulhat.
A legjobb, ha folyamatosan hidratáltan tartjuk a bőrfelületet, amelyhez kókuszolajat is használhatunk. Ez azon túlmenően, hogy megszünteti a szárazságot, antibakteriális tulajdonsággal is rendelkezik, ami megakadályozza a felülfertőződést.
Illóolajakat is keverhetünk hozzá, mint a kamilla vagy levendula.
Rühesség
Egy fertőző, erősen viszkető állapot, amelyet a rühatka okoz. A test bármely területén előfordulhat, mivel a bőr rétegébe befúrva magát, járatokat alakít ki és szabadon mozog. Szűnni nem akaró viszkető érzést vált ki és az ellenállhatatlan vakarózás miatt a bőrt felsértve felülfertőződés is kialakulhat. Fertőzött személlyel, annak textíliáival való érintkezés is átadhatja a rühöt.
A neem olaj és a teafaolaj alkalmazása hatékony gyógymód, mivel segít megszabadulni az atkáktól és csökkenti a viszketést. Kókuszolajjal elkeverve dörzsöld bele a bőrödbe.
Stressz
A viszkető bőr egyik kiváltó oka. A stressz számos ponton képes gyengíteni a szervezetünket, így a bőrön keresztül is. A pikkelysömör és az ekcéma kiváltója is lehet.
A kamilla egy remek gyógynövény erre az esetre, aminek az illóolajából 5 cseppet hordozó olajban elkeverve és azt bőrre kenve csökkenthető a szárazság és a gyulladás, ugyanakkor enyhíthető a feszültség is.
Cukorbetegség
A bőr érintettsége lehet a cukorbetegség egyik első jele. Jellegzetes tünet a kezeken, karokon és lábakon megjelenő viszkető, vörös foltok megjelenése. A kezeléshez érdemes felkeresni a szakorvost, hogy megtalálja a megfelelő megoldást a problémára.
Allergia
Bizonyos ételekre, rovarcsípésre, növényekre, állatokra vagy gyógyszerekre adott allergiás reakciók viszkető, vörös duzzanatokat okozhatnak a kéz, az arc vagy a fülek bőrén. Ezeket a viszkető foltokat csalánkiütésnek vagy urticariának nevezik. Általában 24 órán belül magától elmúlik, de a tünetek enyhíthetőek.
Keverj el szódabikarbónát annyi vízzel, hogy paszta állagot kapj. A keveréket vidd fel az adott területre és hagyd rajta hatni 10 percig. Ezután öblítsd le meleg vízzel. Alkalmazhatod még a korábban említett kamillás-kókuszolajas keveréket is.