A könnyek nem csak arra valók, hogy legyen mivel kimutatni, ha szomorúak vagyunk. Kimossák a szemből a toxinokat és az idegen testeket, és segítenek, hogy ne száradjon ki a szemünk. Néha azonban a kelleténél többet termelünk belőlük, aminek számos oka lehet.
Olajmirigy-elzáródás
A szemhéj alatt olajmirigyek találhatóak, a bennük termelődő anyag alkotja a könny olajos komponensét, amely megakadályozza, hogy a folyadék idő előtt elpárologjon. Ha ezek a mirigyek nem működnek, akkor extra mennyiségű könny termelődik, hogy ne száradjon ki a szemünk. Ha gyengéden megmasszírozzuk a szemhéjat, illetve egy megmelegített törölközőt borítunk az arcunkra, akkor ez segíthet megnyitni a mirigyeket.
Száraz szemek
Bizonyos gyógyszerek, allergia, a száraz levegő vagy az erős szél is okozhatja a szemek kiszáradását. Ilyenkor a szem úgy próbál kompenzálni, hogy extra mennyiségű könnyet termel. Nem árt tudni, hogy a menopauza után álló nőknél gyakrabban alakul ki szemszárazság.
Elzáródott könnycsatorna
A könnycsatornák elzáródását okozhatja sérülés, fertőzés, gyulladás vagy ritka esetben tumor is. Öregedés hatására szintén szűkülni kezd a könnycsatorna, és hajlamosabb lesz az elzáródásra. Gyakran előfordul kisbabáknál, különösen újszülötteknél is. Felnőttek számára az orvos gyógyszert írhat fel a problémára, a kisbabákon pedig speciális masszázzsal lehet segíteni.
Allergia
Az allergia, sőt a megfázás is okozhatja szemeink folyamatos könnyezését. Utóbbi esetben a gyógyulással együtt elmúlik a könnyezés is, ha viszont allergiásak vagyunk, akkor érdemes távol maradni az allergénektől és anithisztamint szedni.
Kötőhártyagyulladás
Vírusfertőzés okozza a kötőhártyagyulladást: a szem kivörösödik, viszket, és könnyezik tőle. Nagyon fertőző, így ha elkapjuk, érdemes kicsit karanténba vonulni, amíg jobban nem leszünk, gyakran mosni a kezünket, illetve gyakran cserélni az ágyneműhuzatot és a törölközőket.
Forrás: health.com