Kezdőlap AKTUÁLIS Nagy változás jön a rezsicsökkentésben 2025-ben – Íme a részletek:

Nagy változás jön a rezsicsökkentésben 2025-ben – Íme a részletek:

Hirdetés

2025-ben alapvető változások elé néz a hazai rezsicsökkentési rendszer, különösen az áramfogyasztás terén. November közepén az Energiahivatal egy új lakossági villamosenergia-tarifatípust vezet be, ami alapjaiban alakítja át a jelenlegi rendszert.

 

Hirdetés

A lépés lehetőséget teremt a jelenlegi bruttó 36 forint körüli rezsivédett áramár átalakítására, különösen a legnagyobb tétel, a 23,4 forint körüli rendszerhasználati díj módosítására, amely 2026-tól akár komoly pénzügyi hatással lehet több százezer háztartás számára.

A kormányzati bejelentések alapján az áramárak elszámolásában bekövetkező változások több százezer lakossági és kisvállalati fogyasztót érinthetnek 2026-tól. A legérintettebbek közé azok tartoznak majd, akik okosmérővel mérik az áramfogyasztást. Jelenleg körülbelül 650 ezer ilyen felhasználó van, de az év végére ez a szám elérheti a 800 ezret, és a következő években akár egymillióra is nőhet. Ezek a háztartások – amelyeknél a fogyasztás meghaladta az 5000 kWh-t évente – már korábban kötelezően kaptak okosmérőt. Kivételt képeznek a napelemes rendszert telepítő háztartások, ahol tíz évig speciális szabályozás érvényes.



Az új rendszerben az érintett háztartások egy részénél megszűnik az az elv, hogy a nap minden órájában azonos árat fizetnek az áramért. Ehelyett három zónára osztják a napot, amelyekben eltérő lesz az áram ára:

Nappali időszak – a legkedvezőbb ár, hogy ösztönözzék a napközbeni fogyasztást.

Csúcsidőszak – reggeli és esti órákban, amikor a fogyasztás csúcsra jár.

Éjszakai időszak – alacsonyabb fogyasztású időszak, kedvezőbb árakkal.

A változások célja, hogy az áramfogyasztás minél nagyobb része a nappali órákra tolódjon át, amikor a naperőművek bőségesen termelnek energiát. Jelenleg ugyanis az országos fogyasztás főként az esti órákra összpontosul, amikor a megújuló energiatermelés mértéke alacsony.



A lakossági áram ára jelenleg két fő részből áll: egy fix, 5 forint körüli energiadíjból és egy 23,4 forintos rendszerhasználati díjból, amely az áramellátás infrastruktúrájának fenntartását szolgálja. Ezekre jön még rá a 27%-os áfa, így jön ki a bruttó 36 forint körüli rezsivédett ár.

Az éves átlagfogyasztás (2523 kWh) fölötti résznél az energiadíj magasabb, 32 forint körüli, ami szintén a rendszerhasználati díjjal és áfával együtt 70,1 forintos “lakossági piaci ár”-ra emelkedik. Az új rendszer azonban lehetőséget teremt a 23,4 forintos rendszerhasználati díj differenciálására, így az áram ára még inkább igazodik majd az adott napi időszakhoz.

Az okosmérők lehetővé teszik a valós idejű fogyasztásmérést, így a fogyasztási szokások gyorsan nyomon követhetők. Az új tarifarendszer az okosmérővel rendelkező felhasználók számára ösztönzőleg hat, hogy a napközbeni időszakban használjanak több áramot, például olyan tevékenységekhez, mint a mosás, sütés vagy autótöltés. Aki figyel a fogyasztási időszakokra, komoly megtakarítást érhet el azzal, hogy alacsonyabb zónaidőszakokban használja az áramot.

Az új rendszerben az áramhasználat tervezése sokkal fontosabbá válik, mint eddig. A dinamikus árazás bevezetésével a lakosság is jobban figyelhet arra, hogy mikor használ nagyteljesítményű eszközöket, mint például a légkondicionáló, mosógép vagy elektromos autótöltő. Mivel a díjak az időszakok függvényében változnak, a fogyasztás optimalizálásával jelentős összeget lehet megtakarítani.

A Portfolio.hu értesülései szerint hosszú távon a rendszerhasználati díj mellett az energiadíj változtatása is napirendre kerülhet. Ez azzal járhat, hogy az áramért a lakosságnak is a piaci árhoz igazodva kell majd fizetnie. Az ilyen dinamikus árazás azt jelentené, hogy az áramdíj változhat a fogyasztás és a piaci ár függvényében, így nem lesz mindegy, hogy a lakosság mikor és mennyit fogyaszt.



Azoknak, akik okosmérővel rendelkeznek, érdemes már most is figyelniük fogyasztási szokásaikra, különösen akkor, ha a háztartásban jelentős az energiaigény. Az energiatudatos viselkedés kialakítása, a fogyasztás időszakokra való tervezése, illetve a napközbeni fogyasztás növelése már most is előnyt jelenthet. Emellett érdemes figyelni az Energiahivatal további bejelentéseit és a tarifarendszer pontos részleteit.

A 2025-ben bevezetésre kerülő tarifaváltozások tehát új korszakot jelentenek a hazai energiafogyasztásban. Az új rendszer alkalmazkodást kíván, de a tudatos energiafogyasztás lehetőséget teremt arra, hogy a háztartások csökkenthessék kiadásaikat, és hozzájáruljanak a fenntartható energiafelhasználáshoz.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!