Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a költségvetést megalapozó makrogazdasági előrejelzés ismertetése során elárulta, hogy a minisztérium szerint idén nem érjük el a korábban beígért 3,4 százalékos GDP-növekedést.
A jelenlegi kormányzati várakozások szerint mindössze 2,5 százalékos lesz a gazdasági bővülés 2025-ben.
Makrogazdasági előrejelzés és GDP-várakozások
Nagy Márton közölte, hogy a 2026-os költségvetés előkészítése már elkezdődött, és nyáron kerülhet a parlament elé. A Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági előrejelzése szerint a gazdaság növekedése idén elmarad a korábban tervezettől, de továbbra is dinamikus marad. A 2025-ös évben 2,5 százalékos GDP-növekedés várható, míg 2026-ban már 4,1 százalékra számítanak.
A gazdasági bővülés fő mozgatórugója továbbra is a fogyasztás lesz, amely idén 4,1 százalékkal, jövőre pedig 5,2 százalékkal növekedhet. A beruházások szintén visszaépülőben vannak, bár az idei növekedés csak 2,3 százalékos lesz, de 2026-ra már 5,9 százalékot várnak.
Banki árréstop bevezetése
A miniszter bejelentette, hogy a banki szektorban árréstopot vezethetnek be, amely a december 31-i szintre állítaná vissza a lakossági számlavezetési és kártyadíjakat.
Az új díjak bevezetése is tilos lenne. Nagy Márton elmondta, hogy a bankokkal való egyeztetés nehézkes, de az árstopot mindenképpen szükségesnek látja.
Az infláció elleni küzdelem
Az infláció idén várhatóan 4,5 százalék lesz, de a miniszter szerint jövőre már 3,6 százalékra csökkenhet. Az infláció elleni harcban három fő területre koncentrálnak:
Élelmiszerek: Az árrésstoppal 18,1 százalékkal csökkentek az árak.
Banki szolgáltatások: A díjak visszaállítása a tavaly év végi szintre.
Távközlési szolgáltatások: A három legnagyobb szolgáltatóval egyeztetnek egy önkéntes árkorlátozásról.
Az árrésstop hatásai
Az árrésstop bevezetése óta 884 termék ára csökkent, átlagosan 18,1 százalékkal, míg 116 termék ára változatlan maradt. A kivezetésről május végén döntenek, de a kormány határozottan lép fel, ha az árak visszakúsznak az eredeti szintre.
Új iparfejlesztési program
A sajtótájékoztatón Nagy Márton bejelentette a „100 új gyár” program elindítását is, amely a gazdaság további erősítését és a hazai ipar fellendítését célozza.
Nagy Márton bejelentései ismét rámutattak arra, hogy a gazdasági környezet kihívásai ellenére a kormány igyekszik stabilizálni a gazdasági helyzetet, csökkenteni az inflációt és támogatni a beruházásokat.
A banki árréstop bevezetése és a „100 új gyár” program is azt célozza, hogy Magyarország hosszú távon is versenyképes és stabil gazdasággal rendelkezzen.