Orbán Viktor – szokás szerint – péntek reggel bejelentkezett a Kossuth Rádió reggeli műsorában, hogy beszámoljon az országot érintő legújabb fejleményekről.
Migrációs terror
A kormányfő a migrációs nyomásról készült titkosszolgálati elemzés értékelésével kezdte. Mint mondta, a jelentés megerősítette abban, hogy azt kell tennünk, amit eddig tettünk. A migráció és a terrorizmus kéz a kézben jár – ez a jelentésből is kiderül. Egyre agresszívebben próbálnak átjutni a határon, és ennek hátterében terrorszervezetek aktivistái állnak, tehát nem magától radikalizálódik a helyzet a déli határainknál.
Orbán Viktor meggyőződése, hogy a migrációról másként gondolkodnak azok, akiknek van gyermekük, mint azok akiknek nincs. A szülők személyes kérdésként tekintenek a dologra. A legtöbben úgy gondolkodnak, hogy a jó élet esélyét hagyjuk a gyerekeinkre. Orbán is így tesz, ezért hajthatatlan ebben a kérdésben.
– Ha egyszer beengedjük őket, nem lehet őket kitenni. A gyerekeink ezért bizonytalanságban fognak élni, Budapest gázai mini gettókkal lesz tele, amit nekünk még módunkban van megakadályozni. Ezt meg kell tennünk a gyerekeinkért – fogalmazott a miniszterelnök, aki hozzátette: az a célja, hogy erről egységes nemzeti gondolkodás legyen.
Orbán Viktor a migrációs brüsszeli paktummal kapcsolatban úgy fogalmazott: – Hálát kell adni azért, amiért nekünk helyén volt az eszünk és a szívünk, amikor kellett. Ugyanabban a cipőben járnánk, mint a nyugatiak, ha nem így lett volna.
Az a dolgunk, hogy mi – akik ezt a hibát nem követtük el – ne engedjük, hogy ránk erőszakoljanak olyan politikát, ami őket tönkretette. Az igazi feneség az az egészben, hogy azt, amit ők rosszul csináltak, ránk akarják erőltetni. Ne mondják meg, ki tartózkodhat Magyarországon.
Tolerálják, hogy ez más ország, mi nem akarunk mini Gázákat Budapest kerületeiben– jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve: ha a nemzeti konzultáció során a kormány megkapja a megerősítést, ahogy korábban már a népszavazáson is megtörtént, Magyarország kitart majd.
Idegrendészeti törvény
Orbán Viktor azzal folytatta, hogy egy új idegenrendészeti törvényt kell létrehozni, különben ellakják előlünk az országot. Idegenrendészeti szigorításra van szükség. Kell egy új törvényt alkotnunk, amely szigorúbb a korábbinál, s világosan meghatározza, ki és milyen jogcímen tartózkodhat Magyarországon, de egy erőteljes idegenrendészeti kikényszerítő erőt is mögé kell helyezni. Az a cél, hogy mindenkiről lehessen tudni, milyen jogcímen és meddig tartózkodik Magyarországon.
Nemzeti konzultáció
Szóba került a nemzeti konzultáció. Orbán azt mondja, az egyik harc, hogy meg kell védeni délen az országhatárt, Brüsszelben pedig a magyar álláspontot. A másik, hogy a magyar jogszabályokat is folyamatosan meg kell vizsgálni. Ahogy erősödik a migrációs nyomás, alkalmazkodni kell: ilyenkor szükséges szigorítani. A kérdőívre az egység kialakítása miatt van szükség.
– Ez nem a pályát tévesztett filozófusok félórája. Ezért nem akarok filozófiai fejtegetésekbe bocsátkozni, de a hatalom meg egy állam közösségi életének a lényege a közös cselekvés képessége – magyarázta.
A miniszterelnök meggyőződése, hogy az a vezetés, amely ma Brüsszelben van, egy globalista elit megbízását teljesíti. Ők nem a mi embereink, ezért változtatni kell a brüsszeli demokraták gondolkodásán, hogy minket segítsenek.
Globalizálódik a háború Ukrajnában
Orbán szerint amióta az amerikaiak beléptek ebbe a konfliktusba, nem az elszigetelés, hanem a kiterjesztés logikáját követik. Globalizálódik a konfliktus, ez pedig nem érdeke Magyarországnak – jelentette ki, majd kiemelte:
„Az, amit most csinálunk, fenntarthatatlan. Nem szabad folytatni”.
Leszögezte: fegyvereket nem adunk, de humanitárius segélyt szívesen nyújtunk Ukrajnának.
Ukrajna EU-tagságáról
Ukrajna olyan messze van az EU-tagságtól, mint Makó Jeruzsálemtől – jelentette ki Orbán.
Ahhoz, hogy jól teljesítsünk 2024-ben, a miniszterelnök szerint jól kell befejeznünk a 2023-as évet. A magyar politika számára nehéz lesz az év vége, mert Brüsszelből támadások érkeznek, amiket ki kell védeni. Ilyen támadás az ukrán EU-csatlakozás kérdése is, ami Orbán szerint nem időszerű. Szerinte világossá kell tenni, hogy az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdése nem valamiféle üzlet tárgya. Amivel az unió nekünk tartozik, azt pedig ide kell adni, a magyar pénzek feloldásával Ukrajna ügye nem kapcsolható össze.
Milyen lesz 2024?
Három gazdasági dolgot vállalt a kormány 2023-ra:
- a nyugdíjasok pénzének értéke egyetlenegy forinttal sem csökkenhet
- a munkahelyeket meg kell védeni
- a jegybank helyett/mellett a kormány vállalta az egy számjegyű infláció elérését
2024-re pedig az a cél, hogy visszaépítsék a gazdasági növekedést, ami béremelést hoz. Az eddig bejelentett minimálbér-emelés, a szakmunkások bérének emelése és a Csok Plusz már a 2024-es évre vonatkozó ügyek.
Brüsszel kezében van egy eszköz. Bonyolult, eurokrata nyelvű, kimondhatatlan neve van. De ha úgy látják, hogy bizonyos gazdasági mutatók nem jól alakulnak – leginkább az államadósság és az államháztartási hiány –, bizonyos intézkedésekre javaslatokat tehetnek, illetve különböző eszközökkel kikényszeríthetik őket. A brüsszeliek olyan messze vannak innen, hogy fogalmuk sincs a magyar életről. Ők messziről néznek ránk, viszont tönkretehetik a magyar családok életét. Most az extraprofitadó, a rezsitámogatás és a kamatstop eltörlését ajánlják, amit nem hagyhatunk – mondta a kormányfő, aki szerint ezekről a kérdésekről már egy következő, Magyarországgal szemben barátibb vezetéssel kell tárgyalni.