Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő ma 10:30-tól is megtartották sajtótájékoztatójukat Mit miért tesz a kormány? címmel.
Az elmúlt héten azért maradt el a szokásos csütörtöki Kormányinfó, mert Gulyás Gergelynek pozitív lett a koronavírustesztje, ám a miniszter azóta felgyógyult a betegségből.
A heti tájékoztatón vélhetően szó esik a hazánkban egyre erősödő koronavírus-járvány negyedik hullámáról, és nem elképzelhetetlen, hogy újabb védelmi és megelőzési intézkedésekről is döntöttek a szerdai kormányülésen.
Előzetes várakozások szerint kiemelt figyelmet kap a koronavírus-járványhelyzet, és az sem elképzelhetetlen, hogy újabb megelőzési és védekezési intézkedéseket jelentenek be. Ezen kívül a magyar gazdaság és a költségvetés helyzete, valamint a nyugdíjellátások és az adóvisszatérítés részletei is a témák között szerepelhetnek.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a járványügyi adatok közlésével kezdte a tájékoztatót.
– Van fegyver a vírus ellen, és ez pedig az oltás – mondta Gulyás Gergely, aki szerint az oltottak közül ha valaki megbetegszik, lényegesen enyhébb tünetekkel vészeli át a betegséget.
Az oltások hatékonysága hat hónap után elkezd csökkenni, ezért mindenkinek azt javasolják, hogy a harmadik megerősítő oltást is vegye fel. Ez különösen az idősek számára kiemelt fontosságú, de a politikus szerint hazánkban az egészségügyi kapacitások bőségesen rendelkezésre állnak. Az oltási akcióhét során november 22-től 101 oltóponton előzetes bejelentkezés nélkül azonnal meg lehet kapni a vakcinát.
Éppen ezért ismét megerősítette, hogy a kormány nem kíván kötelező oltást elrendelni Magyarországon, de a munkáltatóknak megadta a lehetőséget arra, hogy ezt előírja a dolgozóinak. December 15-ig kötelező lesz a kormányablakoknál dolgozóknál minimum az első oltás beadatása, ahogy a Miniszterelnökség alá tartozó területi közigazgatásnál is kötelező lesz az oltás, a pedagógus szakszervezeteket pedig arra kérik, hogy a tagjaikat a ösztönözzék az oltatásra.
Gulyás Gergely kiemelte, az egészségügy átoltottsága nagyon jó, sok helyen közel 100 százalék. Ugyanakkor a miniszter felhívta a figyelmet, hogy nem lehet megmondani, mikor lesz a negyedik hullám csúcsa, egyes szakemberek ezt ennek a hónapnak végére teszik, mások december végére. Ötödik hullám esetén már az lesz érdemben védett, aki a harmadik oltást is megkapta.
A magyarországi rezsiárakról azt mondta, hogy a földgáz ára 400 százalékkal nőtt egy év alatt, a piaci áramár pedig 100 százalékkal és miközben minden európai országban emelkedett a rezsi ára, Magyarországon nem és itthon továbbra is fennmarad a rezsicsökkentés.
Döntés született arról is, hogy november 15-től a kormány 480 forintra csökkenti a benzin és a gázolaj árát.
Ugyan hazánkban az elmúlt években ugrásszerűen nőttek az üzemanyagárak, még így is mindössze négy uniós országban olcsóbb csak a benzin. A kormány döntése értelmében november 15-től 480 forintban határozzák meg a benzin és gázolaj árának felső határát.
A migrációval és a határvédelemmel kapcsolatban elmondta, hogy már napi 1000 fölött jár már az illegális határátlépések száma, ezért meg kell erősíteni a magyar határ védelmét. Ehhez a Belügyminisztérium önkénteseket fog felvenni a határvédelemre és gyors kiképzés után be is veti őket.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre elárulta, hogy a benzin és a gázolaj árát egyelőre három hónapos időtartamra fagyasztják be, utána újra felülvizsgálják az ügyet. Az árrögzítés a 95-ös oktánszámú benzinre és a gázolajra vonatkozik. Elárulta azt is, hogy ha születik olyan európai és magyar hatósági vélemény, akkor hazánkban is megkezdődhet a 5-11 évesek oltása. Gulyás szerint lehet, hogy idővel kell majd negyedik oltás is, de ezt még nem lehet biztosan kijelenteni.
Gulyás kérdésre azt mondta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ célja, hogy minél szélesebb körben legyenek elérhetőek különféle járványügyi adatok. Mindent amit az NNK össze tud gyűjteni, azt nyilvánosságra fogják hozni, és a miniszter szerint akár már a következő kormányinfón is ismertek lehetnek az oltottságra-oltatlanságra vonatkozó részletes adatok. (Mint ismert, Müller Cecília tegnap annyit közölt, hogy október 31-ig hány oltott fertőződött meg koronavírussal, ami a járvány nyomon követéséhez még nem elégséges információ.)
Arra a kérdésre, hogy miért nem a magyarok, hanem az oroszok tették közzé a pontos magyar adatokat a Szputnyik vakcina hazai hatásosságával kapcsolatban, Gulyás azt mondta, van olyan magyar tanulmány, ami egységesen vizsgálta az összes itthon alkalmazott vakcina hatékonyságát, és egyéb fontos adatokat is, amit az előző hullámok során nyilvánosságra hoztak. A Szputnyikon kívül más vakcinákra vonatkozóan nem érkezett ilyen kérés a magyar hatóság felé.
Gulyás úgy tudja, hogy a Fidesz frakcióban mindenki be van oltva, de a képviselők esetében a vakcinát általánosan nem lehet kötelezővé tenni alkotmányjogi okokból. Mint ismert, az országgyűlés alkalmazottai – nem a képviselők, hanem az ott dolgozók – másfél hónapot kaptak, hogy felvegyék a koronavírus elleni vakcinát.
Arra az újságírói kérdésre, hogy Kósa Lajos államtitkot sértett-e, amikor elárulta, hogy a magyar kormány megvette és használja a Pegasus-szoftvert, a miniszter azt mondta, ezt a kérdést a hatóságoknak kell megítélni, nem neki, de egy állam soha nem árulja el, hogy milyen technológiát használ a lehallgatásokhoz, titkos megfigyelésekhez. Pintér Sándor belügyminiszter szerinte mindenről adott tájékoztatást, ő ehhez tartja magát és ahhoz, hogy Magyarországon 2010 óta jogellenes információgyűjtés nem volt.