Péntek reggel robbanás történt a Csernobili Atomerőműben, amelynek következtében súlyos károk keletkeztek a szarkofágban, amely a 4-es blokkot borítja.
A támadást egy orosz támadó drón okozta, amely robbanófejjel volt felszerelve – számolt be Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke közösségi oldalain.
A robbanás után az ukrán hatóságok azonnal intézkedtek, és a tűz gyorsan kioltásra került. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy a robbanás következtében a háttérsugárzás szintje nem emelkedett, és az események folyamatos figyelemmel kísérésére is nagy figyelmet fordítanak.
A kezdeti becslések szerint azonban a szarkofág komoly károkat szenvedett el, és a régió biztonságának fenntartása továbbra is prioritást élvez.
A robbanás következményei és a nemzetközi reakciók
A Csernobili Atomerőmű és a szarkofág védelme az atomerőmű környékén kiemelten fontos, mivel a nukleáris biztonság és a radiológiai kockázatok továbbra is komoly fenyegetést jelenthetnek.
Az ukrán elnök megerősítette, hogy a háttérsugárzás szintje a robbanás után nem nőtt, de a szarkofág sérülései komoly aggályokat vetnek fel, amelyek az egész Kárpát-medencére hatással lehetnek.
Orosz válasz
Az orosz kormány és a Kreml gyorsan reagáltak a támadással kapcsolatos vádakra. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára visszautasította az ukrán elnök állításait, és a robbanást egyszerűen kitalációnak minősítette.
Peszkov egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Ukrajna az ilyen provokációk révén próbálja elérni saját céljait. Szerinte az ukrán kormány szándékosan hozza nyilvánosságra az ilyen információkat, hogy saját politikai előnyöket kovácsoljon belőle.
Peszkov kijelentései azt sugallják, hogy Oroszország továbbra is tagadja a támadásokat, és megpróbálja minimalizálni a nemzetközi figyelmet.
A Kreml tagadja, hogy bárminemű támadást hajtott volna végre, és azt állítja, hogy a Csernobili Atomerőműben történt események nem mások, mint ukrán kitalációk.
A Csernobili Atomerőmű esetében a robbanás komoly nemzetközi figyelmet vonzott, különösen mivel a Csernobili katasztrófa 1986-ban történtek után az atomerőmű környéke még mindig radioaktív veszélyt jelenthet.
Az EU, az ENSZ és más nemzetközi szervezetek figyelemmel kísérik az eseményeket, és aggodalmukat fejezték ki a potenciális nukleáris kockázatok miatt.
Zelenszkij és az ukrán hatóságok is jelezték, hogy a nukleáris biztonság és a szarkofág védelme továbbra is prioritást élvez, és a további károk elkerülése érdekében az ukrán hatóságok minden szükséges intézkedést megtesznek.
A Csernobili Atomerőmű elleni támadás és a robbanás a globális figyelmet újra felhívja a nukleáris biztonság és a radiológiai kockázatok kérdésére.
Miközben Ukrajna és a nemzetközi közösség az eseményekkel kapcsolatosan folytatja a nyomozást és az intézkedéseket, Oroszország továbbra is tagadja a vádakat, és kitalációnak minősíti a támadással kapcsolatos információkat.
Az ügy további fejleményei, különösen a Csernobili Atomerőmű állapota és a környező terület biztonsága, kiemelt figyelmet igényelnek a jövőben.
Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter protecting the world from radiation at the destroyed 4th power unit of the Chornobyl Nuclear Power Plant.
This shelter was built by Ukraine together with other countries of Europe and the world,… pic.twitter.com/mLTGeDYgPT
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025