Kezdőlap AKTUÁLIS MVM – Rosszul járnak az átalánydíjasok

MVM – Rosszul járnak az átalánydíjasok

Hirdetés

Gyulavári Antal közgazdász figyelmeztetése szerint a lakossági gázfogyasztók jelentős része tudtán és akaratán kívül egy évre kamatmentes hitelt nyújtott a szolgáltatójának, az MVM-nek.

 

Hirdetés

A G7.hu cikke részletesen tárgyalja az MVM által alkalmazott számlázási gyakorlatot, amely a 2022-23-as elszámolási időszakban sok fogyasztót hátrányosan érintett.

Az MVM a 2022-23-as időszak elszámolási számláinál úgy döntött, hogy egyoldalúan módosítja a fogyasztók által választott, havi egyenlő mennyiségeken alapuló részszámlákat.

Ahelyett, hogy a fogyasztók által jóváhagyott havi egyenletes mennyiségeket alkalmazta volna, az MVM a saját jelleggörbéje alapján becsült, időszakonként eltérő gázfelhasználást vezetett be. Ez a lépés a cikk szerint egyoldalúan felrúgta a fogyasztók és a szolgáltató közötti megállapodást.


A támogatott gázmennyiség helyett drágább piaci ár

Az egyenletes számlázást választó fogyasztók a 2022-23-as támogatási évben (2022. augusztus 1-től 2023. július 31-ig) sok esetben nem jutottak hozzá a teljes támogatott gázmennyiséghez.

A jelleggörbe alapján elosztott fogyasztás miatt egyes hónapokban jelentős mennyiséget kellett a piaci áron megfizetniük, amely a támogatott árhoz képest közel nyolcszoros volt. A probléma súlyossága csak a következő évi elszámolás során vált egyértelművé.

Kamatmentes hitel az MVM-nek

A közgazdasági elemzés szerint az MVM által alkalmazott módszer miatt az egyenletes számlázást választó fogyasztók lényegében kényszerhitelezőivé váltak a szolgáltatónak.

Az MVM egy évre kamatmentes kölcsönt kapott tőlük azzal, hogy a fogyasztás egy részét piaci áron számlázta ki, majd a következő évben visszaadta a jogos támogatást.



Az „innovatív” új számlázás lényege, hogy az MVM a támogatási év 365 napjára számított fogyasztást sok esetben túlbecsülte, és nem biztosított elegendő támogatást az átlagfogyasztáshoz.

Ezt követően a következő évben viszont a tényleges fogyasztásra túlzott mértékű támogatást számolt el, ezzel pedig átlépte a vonatkozó jogszabály által meghatározott támogatási korlátokat.

Megoldás a felzúdulás hatására

Bár az MVM által alkalmazott megoldás súlyosan sértette a fogyasztók érdekeit, a 2023-24-es számlázási év elején kibocsátott részszámlák után tapasztalható lakossági felháborodás arra kényszerítette az állami szolgáltatót, hogy eltávolítsa ezt a gyakorlatot.



A G7.hu cikke szerint az új szabályozás már nem ad lehetőséget a hasonló manipulációkra, így a jövőben ilyen kényszerhitelezésre nem kerülhet sor.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!