Az ország- és vármegyebérletek, valamint az azokra épülő új tarifarendszer kialakításának következő lépéseként fokozatosan a buszjáratokon is bevezetésre kerül a távolságtól függetlenül 300 forintos egységes helyjegy.
Ezt a rendszert a MÁV-VOLÁN csoport tavaly nyáron már sikeresen bevezette a nem IC-minőségű kocsikból álló, de helyjegyköteles vonatokon, illetve vonatrészeken.
Átláthatóbb és egységesebb tarifarendszer
A lépés célja, hogy átláthatóbbá és egységesebbé váljon a tarifarendszer, amely az utasok számára is egyszerűbbé teszi a jegyvásárlást és az utazás tervezését. A legutóbbi frissítéssel a vasúttársaság okostelefon alkalmazásába beépítésre került az EMMA nevű egységes menetrendi kereső és útvonaltervező szolgáltatás.
Most pedig a MÁV-appban is folytatódik a két szolgáltató integrációja: a mai nappal elindult a Volán-járatokra érvényes új, választható helyfoglalási rendszer.
A helyjegy természetesen nemcsak a MÁV-appban váltható meg, hanem a jegy.mav.hu felületén, a vasúti és autóbuszos pénztárakban és a MÁV-START automatáiban is. Érdemes tudni, hogy a digitális csatornákon – tehát a MÁV mobilalkalmazásban vagy a jegy.mav.hu weboldalon – vásárolt helyjegy 5%-kal olcsóbban, mindössze 285 forintért érhető el.
Az emelt szintű szolgáltatást nyújtó Volánbusz-járatokon eddig érvényes ún. távolsági kiegészítő jegyek rendszere bonyolult volt, hiszen annak ára függött az utazás távolságától, megvásárlása pedig nehézkes volt.
Az új, egységes helyjegy először a Budapestről induló és oda érkező távolsági autóbuszokon, a következő lépcsőben pedig a vidéki városok között lesz igénybe vehető.
Az újításnak köszönhetően a helyjegyet vásárlók csúcsidőben, fokozott utasforgalom mellett is garantált ülőhelyen, kényelmesen tölthetik utazásukat.
A helyjegy minden jegy és vármegye- vagy országbérlet, napijegy, továbbá a jogszabály alapján ingyenes utazási lehetőséget biztosító valamennyi igazolvány és igazolás mellé megvásárolható.
Bár a megváltása nem kötelező, különösen a frekventált járatokon erősen javasolt, mivel a helyjeggyel nem rendelkező utasok csak a szabadon maradt helyeket foglalhatják el az adott jármű befogadóképességének függvényében.
Az egységes helyjegy rendszer bevezetése fontos lépés a hazai közlekedési rendszer modernizációjában és egységesítésében. Az utasok számára ez a változás nemcsak kényelmesebb és átláthatóbb utazási lehetőségeket biztosít, hanem a szolgáltatók számára is egyszerűsíti az üzemeltetést és a jegykezelést.
Az integrált közlekedési rendszer a jövőben még több újítást és fejlesztést hozhat, amelyek tovább javítják az utazási élményt és a szolgáltatások minőségét.