Karsai Dániel alkotmányjogász szombaton, 47 éves korában hunyt el, miután több mint három éven át küzdött az ALS nevű gyógyíthatatlan betegséggel.
Élete utolsó heteiben, sőt, napjaiban is aktívan részt vett a közéletben, megszólalásaiban élesen bírálva a kormány politikáját és állást foglalva az életvégi döntésekhez való jog mellett.
Egyik utolsó Facebook-bejegyzésében Karsai reagált Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai főtanácsadója nyilatkozatára, amelyben Orbán a magyarok ’56-os forradalmi tanulságaira hivatkozva azt mondta, hogy Magyarország egy esetleges orosz támadás esetén valószínűleg nem követné az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij példáját. Orbán Balázs szerint a háborús védekezés „felelőtlenség” lenne.
Karsai Dániel nem hagyta szó nélkül a kijelentést. Utolsó posztjában így írt:
„Gyáva népnek nincs hazája. Lehet, hogy elbuktuk a forradalmainkat, de ezek azok a pillanatok, amikre büszkék lehetünk – mert kiáltunk egy nemes eszméért, a szabadságért.”
Karsai szerint aggasztó, hogy Orbán Balázsnak eszébe sem jutott, hogy Magyarország a NATO tagja, és hozzátette:
„Ha fülig ér a córesz, a feltétel nélküli megadás előtt hívjuk már fel a NATO főtitkárát, hogy nem tud-e küldeni pár ezer drónt.”
Méltósággal a szenvedés ellen
Karsai Dániel több mint három éve küzdött az ALS-sel, ami az izmok fokozatos leépülésével jár, miközben az érintett végig tudatánál marad.
A betegség okozta szenvedések és az életminőségének romlása miatt Karsai az eutanázia jogáért harcolt. Utolsó posztjaiban is az életvégi döntésekhez való jog mellett állt ki:
„És jobb szabadon meghalni, mint szolgaként élni. Ez akár az életvégi döntésekhez való jog mottója is lehetne. Én nem szeretnék sem Putyin, sem a szenvedés szolgája lenni. Ha már a fájdalom ural mindent, méltósággal, emelt fővel, a sors szemébe nézve akarok eltávozni.”
Karsai ezt követően azt is kijelentette, hogy a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) nem engedi az eutanáziát, mert „ehhez is gyávák”.
Családja megrendülten búcsúzik
Karsai testvére, Karsai Péter a Blikk-nek nyilatkozva elmondta, hogy bár az ALS súlyosbodása miatt tudták, hogy Karsai Dani állapota romlani fog, mégis váratlanul érte őket a tragédia.
„Ott lógott Damoklész kardja a fejünk felett, de erre a hirtelen állapotromlásra nem számítottunk” – mondta testvére. „Dani még az elmúlt hetekben is voltak egészen jó napjai, de az utolsó roham végül legyőzte.”
A család szűk körű búcsúztatást tervez, hogy méltósággal vehessenek búcsút szeretett testvérüktől.
Az ALS és a kegyes halál kérdése
Karsai Dániel betegségén keresztül nyilvános vitát indított az eutanáziáról és a kegyes halál jogáról Magyarországon. Bár harca a törvényi szabályozás megváltoztatásáért nem hozott eredményt, sokakat elgondolkodtatott a gyógyíthatatlan betegek méltóságteljes életvégi döntéseinek fontosságáról.
Karsai Dániel emléke nemcsak szakmai munkásságában él tovább, hanem abban a bátorságban is, amellyel szembenézett a szenvedéssel és az igazságért vívott küzdelmekkel.