Ahogy az rendszeresen lenni szokott, idén is sor került a tavaszi óraátállításra március 27-én. Egyesek nem szentelnek különösebb figyelmet a dolognak, sőt az okos kütyük már magukat állítgatják, miközben vannak azok, akik egyenesen bosszankodnak miatta.
Mi nem kívánunk határozott állást foglalni a témában, viszont mindenképpen meg szeretnénk osztani veletek néhány negatív és egyben pozitív hatást is, amit ez a gyakorlat a szervezetünkre fejt ki.
Kezdjük a negatívakkal…
1. Ingerlékenység
Hiába szombatról vasárnapra történik az átállítás, a szervezetnek több napra vagy akár hétre is szükség van ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon az egy órával rövidebb alvási időre. A hirtelen megvonás könnyen megmutatkozik abban, hogy a szervezet igényelte kevesebb pihenőidő miatt ingerültebbek vagyunk és könnyebben felcsattanunk, több konfliktusba, veszekedésbe keveredünk.
2. Koncentrációhiány
Bár a munkahét végére érezhetően lankad a munkakedv és a teljesítmény, ezt az óraátállítás felülmúlja, hiszen az a kiesett egy óra igenis hiányzik az idegsejtjeinknek. Így nehezebben megy a koncentráció és nem tudunk olyan jól teljesíteni a munkahelyen sem.
3. Szívroham előfordulása
Egy kutatás szerint az óraátállítást közvetlen követő napon 25%-kal megugrott a szívrohamok száma a nagyobb kockázattal rendelkező személyek esetében, azonban ez a hét többi napjára már nem volt elmondható.
4. Agyvérzés előfordulása
Szintén kutatási eredmények alapján jutottak arra a megállapításra, hogy az átállítást követő héten az agyvérzés előfordulása az arra hajlamos egyénekben 8%-kal nőtt, míg a 65 év felettiekben a stroke bekövetkezésének esélye volt magasabb 20%-kal.
Lássuk most a pozitív hatásokat…
1. Jobb alvás
Bár ezt hétfő reggel még senki nem tudta volna nekünk megmagyarázni, de így igaz. Idővel a napsütéses órák száma egyre hosszabb lesz, ami segít éberebbeknek maradnunk, ugyanakkor a sötétedés bekövetkeztekor szervezetünkben termelődő melatonin segíti a pihentető alvás biztosítását.
2. Feldobottság
Felmérések bizonyítják, hogy a téli óraátállítás hatására bekövetkező korai sötétedéssel együtt a depressziós esetek száma is szignifikáns növekedést mutatott. Mivel az átállítást követően délután több napsütéses órát nyerünk, ezért tovább maradhatunk a szabadban, ugyanakkor a szervezetünknek több esélye van a sugarak hatására D-vitamint termelni.
3. Könnyebb fogyás
A hosszabb napsütéses órák, a megnövekedett aktivitás és a feldobottság révén még több esélyünk van a testmozgásra és nem csak edzőtermek falai között, hanem a szabadban is, ami így még jobban esik. Gondolhatunk itt kerékpározásra, de már a barátainkkal, családunkkal töltött nagyobb séta vagy túra is pozitívan befolyásolja a súlycsökkenést.
4. Jótékony hatás a szemekre
A szemre irritáló hatással van és sokkal jobban fárad a mesterséges fények hatására, amiből a téli időszakban bőven kijut számunkra. A hosszabb nappalok és a több természetes fény a szemeknek is nagyon jót tesz.