Kezdőlap AKTUÁLIS Minimálbér 2025 – Meg van a pontos összeg, nem erre számítottunk

Minimálbér 2025 – Meg van a pontos összeg, nem erre számítottunk

Hirdetés

A magyar kormány tervei szerint a minimálbér 2028-ra elérheti az 1000 eurót, míg az átlagkereset 1 millió forintra emelkedhet.

 

Hirdetés

A célok eléréséhez évente átlagosan 12 százalékos bérnövekedésre lenne szükség. Jelenleg a minimálbér 266 800 forint, a garantált bérminimum pedig 326 000 forint, ám a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) további emelésekről folynak tárgyalások.

A következő hetekben dől el, hogy 2025 és 2027 között milyen mértékben emelkednek a bérek.

A minimálbér következő lépcsője: 300 ezer forint

Az ezer eurós cél eléréséhez a jelenlegi minimálbér három év alatt, évente 12 százalékkal emelkedne, így már jövőre 300 ezer forint körüli minimálbér várható. Nagy Márton gazdasági miniszter rámutatott, hogy a tervek megvalósulásához stabil és gyors gazdasági növekedésre, illetve kiszámítható inflációs környezetre lesz szükség. A VKF következő ülése november 11-én lesz, ahol a felek ismertetik a jövő évi béremelési javaslatokat.



Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint az átlag feletti bérnövekedést állami támogatás nélkül nem lehet hosszútávon fenntartani.

Úgy véli, hogy a bérfelzárkóztatás támogatásához adó- és járulékcsökkentésre, illetve a vállalkozások versenyképességét növelő gazdaságfejlesztési programokra van szükség.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szerint az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos átlagkereset eléréséhez szintén éves 12 százalékos béremelésre van szükség. Ezt azonban a kormány által prognosztizált gazdasági növekedés teljesülése teheti lehetővé.

A Liga Szakszervezetek vezetője, Mészáros Melinda úgy nyilatkozott a Világgazdaságnak, hogy 2025-ben valószínűleg nem a korábban várt 12 százalékkal nő majd a minimálbér, hanem kisebb mértékben, míg 2026-ban és 2027-ben kerülhet sor a nagyobb emelésre.

A garantált bérminimum szintén évente változhat, hiszen a bérmegállapodás várhatóan nem fog pontos összegeket rögzíteni.

A kormány célja, hogy a gazdasági növekedés eredményeit széles körben éreztessék, különösen a családok és a kis- és középvállalkozások körében.



Nagy Márton előrejelzése szerint 2025-ben a gazdaság 3-4 százalékkal, míg 2026-ban 4-5 százalékos ütemben nőhet, ami kedvező feltételeket biztosít a béremelésekhez.

Az ambiciózus béremelési célkitűzésekhez évi 8 százalékos átlagos bérnövekedés szükséges. Az évi 4-5 százalékos reálbér-emelkedés elérésével a kormány szerint reális cél az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos átlagkereset elérése is, feltéve, hogy a gazdaság fejlődése és a stabil infláció megmarad.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!