A két betegség tünetei között sok az átfedés, mégsem egyazon problémáról van szó. Az influenzát kifejezetten az influenza vírus különböző módosulatai képesek kiváltani. A megfázást többféle vírus és baktérium is okozhatja.
Míg a megfázás viszonylag gyors lefutású, enyhébb betegség, addig az influenza már egy súlyosabb, hosszabb időtartamú állapot, amelynek komoly szövődménye is lehet, mint a tüdőgyulladás.
Megfázás esetén
A megfázás torokfájással, orrfolyással, orrdugulással és köhögéssel jellemezhető. Ritka, hogy láz társulna a tünetekhez, a hősemelkedés sem túl gyakori. A gyermekek hajlamosak belázasodni, de ilyenkor nem szükséges antibiotikum adása.
Az orrváladékból megtudható, hogy milyen eredetű a fertőzés. A vizes orrváladék ugyanis vírusos, míg a sárgás, zöldes, sűrű váladék bakteriális eredetű. Ha idővel alakul ki a sűrű, színes váladék, az azt jelenti, hogy baktérium is támadja a szervezetet.
Ha egy hétnél tovább tart, akkor valószínű baktérium is közrejátszik a betegségben. Ha az orvos úgy tartja, antibiotikumos kezelést írhat elő. Egyéb esetben nem kell szedni, mivel a vírusok ellen nem hat.
Mi a helyzet az influenzával?
Mindenképpen vírusos eredetű fertőzésről van szó, melynek előfordulása esetén fejfájás, láz, izomfájdalom, torokfájás is előfordulhat. A betegség időtartama 3-5 naptól akár 2 hétig is elhúzódhat. Gyakori, hogy a fertőzött személy ágynak dől a gyengeség miatt.
A vírusra alapvetően nincs értelme antibiotikumot szedni, viszont az influenza szövődményeként, nagyobb kockázatú (gyermek, idős) csoportokban előfordulhat tüdőgyulladás és szívbetegségek is.
A visszatérő láz, mellkasi szorító fájdalom és nehézlégzés mind komoly problémára hívják fel a figyelmet, amikor fontos orvoshoz fordulni. Ilyen esetekben indokolttá válhat az antibiotikumos kezelés, ha az orvos úgy látja helyesnek.