A Bank of America (BoA) saját fejlesztésű „Behavioral Equilibrium Exchange Rate” (Viselkedési Egyensúlyi Árfolyam) modelljével próbálja meghatározni a feltörekvő piaci devizák, köztük a magyar forint elméleti értékét.
Ez a modell sokkal összetettebb, mint a hagyományos árfolyam-előrejelzési módszerek, mivel figyelembe veszi az amerikai gazdaság fundamentumai mellett Kína gazdasági kilátásait is.
Azáltal, hogy a kínai gazdaság teljesítményét beépítik az elemzésbe, a modell pontosabban próbálja előrejelezni a nyersanyagpiacok, valamint a feltörekvő piaci devizák változásait, hiszen Kína kereslete és hitelpolitikája erősen befolyásolja ezeket.
A hagyományos, vásárlóerő-paritáson alapuló árfolyammodellek gyakran nem tükrözik a piaci ciklikus trendeket, és emiatt pontatlanok lehetnek rövidebb időtávon.
A Bank of America új modellje ugyanakkor 3-6 hónapos távlatban pontosabb előrejelzést adhat a devizapiaci trendekről. Ennek oka, hogy az amerikai külkereskedelmi egyenleg, az inflációs várakozások, a kamatszintek, és az egyéb makrogazdasági tényezők mellett a kínai gazdasági kilátásokat is figyelembe veszi, továbbá előre jelzi az amerikai monetáris politika várható alakulását.
A forint és az eurókamat különbségének csökkenése
A forint legnagyobb kihívása jelenleg, hogy az euróval szembeni kamatkülönbsége jelentősen csökkent. Az MNB (Magyar Nemzeti Bank) az utóbbi hónapokban több lépésben csökkentette a kamatokat, miközben az Európai Központi Bank (EKB) jóval óvatosabban járt el ebben.
Emellett a magyar gazdaság termelékenysége stagnál, ami tovább csökkenti a forint vonzerejét. A Bank of America elemzői úgy vélik, hogy az MNB rövid távon valószínűleg támogatja a forintot monetáris politikájával, azonban a 2025-ös választások közeledtével a piacok elkezdhetnek kockázati felárat beárazni a forintra, mivel a választások monetáris és költségvetési bizonytalanságokat hozhatnak magukkal.
A Bank of America elemzése szerint a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint, jelenleg körülbelül 5 százalékkal alulértékeltek a dollárral szemben.
Ez teret adhat az év végéig egy esetleges erősödési hullámnak, különösen, ha az amerikai jegybank, a Federal Reserve lazít a monetáris politikán, és az USA külkereskedelmi egyenlege kedvezően alakul. Azonban, ha az Egyesült Államok szigorít a külkereskedelmi szabályozásokon, vagy az amerikai gazdaság lassul, az negatívan befolyásolhatja a feltörekvő piaci devizákat.
Emellett Kína gazdasági gyengesége is veszélyt jelent, mivel Kína keresletének csökkenése a nyersanyagpiacokon dominószerű hatást gyakorolhat a feltörekvő piacokra.
Mivel a forint árfolyama jelenleg a fundamentumokhoz képest túlértékelt, az év végére várható feltörekvő piaci devizaerősödésben kisebb szerepet játszhat, mint például a lengyel zloty vagy a cseh korona.
A magyar deviza nem biztos, hogy teljes mértékben részesül a feltörekvő piacok erősödéséből, amit elsősorban a kamatkülönbözet csökkenése és a termelékenységi problémák okoznak. Az elemzés szerint a magyar monetáris politika rövid távú támogatása csak időszakosan enyhíti a forint helyzetét.
Kilátások: a forint jövője
A Bank of America előrejelzése szerint a feltörekvő piaci devizák enyhe alulértékeltsége az év végéig kedvezhet az árfolyamoknak, de a forint számára kihívást jelenthet a kockázati felár növekedése, amelyet a 2025-ös választások miatti gazdasági bizonytalanság okozhat.
A jövőbeni árfolyamok alakulása nagyrészt attól függ, hogyan alakulnak az amerikai és kínai gazdaság kilátásai, és hogy a magyar gazdaság milyen mértékben képes növekedni és termelékenységét fokozni.