Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK Megszólalt a szakértő – ezt kell tenni földrengéskor, ide bújj, hogy nagy...

Megszólalt a szakértő – ezt kell tenni földrengéskor, ide bújj, hogy nagy eséllyel túléld

Hirdetés

Soha nem gondoltuk volna, hogy az alábbi cikk megírása egyszer egy érdekelt vagy fontosabb téma lehet, de látva a világban zajló eseményeket, talán senkinek nem ártunk azzal és senki nem lesz kevesebb azzal, ha megismeri az alábbi biztonsági lepéseket.

 

Hirdetés

Szerencsére Magyarország földrengés szempontjából jóval biztonságosabb hely, mint Törökország. A statisztikák alapján hazánkban legfeljebb 6-6,5-es erejű földrengésre számíthatunk, ami majdnem százszor kisebb, mint a törökországi – mondta a Telexnek Hegyi Dezső, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének vezetője. A rossz hír, hogy a BME docense szerint már egy ekkora erejű földrengés is hasonló katasztrófához vezetne Budapesten, mint ami most volt Törökországban…

A szakértő szerint hazánkban a legbiztonságosabb épületek földrengés esetén a hetvenes-nyolcvanas években épült panelházak. Ezek sok kicsi elemből állnak, és ha ki is esik egy elem, át tud rendeződni az épület teherbírása. Az ötvenes-hatvanas évek téglaépületei már sokkal kevésbé tudnak ellenállni a földrengésnek, a mai építési trendek pedig kifejezetten kedvezőtlenek a földrengésbiztonság szempontjából.



Nem jó, ha nagyok a nyílások egy épületen, inkább legyen sok kicsi. Nagyon nem szerencsések a sarokablakok sem – magyarázza Hegyi.

Hogy mi a teendő földrengés esetén, az attól függ, milyen házban tartózkodunk éppen. Kimenekülni a házból ilyenkor szinte reménytelen, mert annyira gyorsan omlik össze az épület.

A vasbeton szerkezetű és téglafalazott épületeknél – Magyarországon jellemzően ilyenek vannak – a legbiztonságosabb, ha egy ajtónyíláshoz rohanunk földrengéskor 

– javasolja a BME docense. Azért itt van a legnagyobb esély a túlélésre, mert ha szerencsénk van, az összeomláskor úgy feszülnek össze az elemek, hogy ott marad egy kis szabad tér. Különben a födémek úgy csúszhatnak le a falakról, hogy mindent összenyomnak maguk alatt.



Ha favázas szerkezetű házban tartózkodunk, akkor be kell ugrani az asztal alá. A könnyű fagerendák ugyanis nagy eséllyel összeakadnak az összedőlés közben, és több rés marad alattuk – valahogy úgy, ahogy a Marokkó játékban eldöntjük a pálcikákat. Az USA-ban a nyugati parton nagyrészt könnyűszerkezetes házakat építenek, és már az iskolában tanítják a diákoknak, hogy ugorjanak be az asztal alá, ha jön a földrengés.

Kezdetben gyenge rezgést érzünk, amelyet intenzív, többirányú, akár körkörös mozgású rázkódás követ, és morajló vagy bőgő hang kísér. Mindez nem tart tovább néhány, vagy néhány tíz másodpercnél.

Hagyja el az épületet! A liftet ne használja!
• Védje a fejét, arcát, szemét és szükség esetén a szabad bırfelületét is! Nedves ruhával
védekezhet a gázok és a füst ellen!
• Ne késlekedjen az állatok vagy fontos értékeid mentésével, mert az életébe kerülhet!
• Az út közepén, és ne a járdán haladjon!
• Ha nem tudja elhagyni az épületet, zárja el a gázt, oltsa ki a nyílt lángot! Próbáljon az ablakból
jelzést adni, hogy ki tudják menteni!
• Kapcsolja be a rádiót, TV-t, figyeljen a külsı tájékoztatásra, hangosbeszélıre, szirénára,
informálja a szomszédokat is!
• Ha tűz keletkezik, próbálja azonnal eloltani, lokalizálni!
• Védje magát az esetleg lehulló tárgyak ellen! Keressen menedéket az épület szilárd belsı
helyiségeiben, akár egy erıs asztal alatt, kerülje a dılésveszélyes tárgyak közelségét.

Ha nem zárt térben ér minket földrengés:



  • A lehető legkevesebbet mozogjon, de menjen az utca közepére, az épületektől (leeső burkolat, cserép, üveg), vezetékektől és az utcai lámpáktól távol. Védősisakkal, ennek hiányában táskájával vagy a kezével védje a fejét!
  • Vigyázzon: a legnagyobb veszélyben a kijáratoknál és az épületek fala mentén van.
  • Ha tűz üt ki, akkor figyeljen arra, hogy melyik irányból fúj a szél.

Ha autóban ér minket földrengés:

  • Álljon meg az első biztonságos helyen, épületektől, vezetékektől és az utcai lámpáktól távol.
  • A földrengés után lassan vezessen és kerülje el azokat a helyeket – hidak, felüljárók, lehajtók, stb. – amelyek károsodhattak a földrengés alatt. Készüljön fel arra is, hogy földrengés után lezárhatják az utakat!

Ha a romok alá kerülünk:



  • Ne használjon öngyújtót!
  • Ne mozogjon, hogy ne verje fel a port!
  • A szájára tegyen egy zsebkendőt vagy textildarabot!
  • Lehetőség szerint kopogtasson vezetéken, illetve falon, hogy a mentőcsapat megtalálja. (Ha esetleg van egy síp Önnél, akkor azt is használhatja.) Csak végső esetben kiabáljon, hogy ne lélegezzen be veszélyes mennyiségű port!

Mi várható földrengés után:

1. Készüljön fel az utórengések lehetőségére, amelyek további károkat okozhatnak. Hegyoldalban készüljön föl a lavina, sárlavina lehetőségére.

2. Zárja el a tűzhelyet, és ellenőrizze, hogy nem károsodott-e a gázvezeték! Ha tűz ütött ki a lakásban, akkor – lehetőség szerint – próbálja meg eloltani a tüzet!

Ha gázszagot érez, vagy hallja a szivárgó gáz hangját; akkor nyissa ki az ablakot, és haladéktalanul hagyja el a lakást! Lehetőség szerint zárja el a kinti főcsapot, majd értesítse a szolgáltatót!

Ellenőrizze, hogy nem károsodott-e az elektromos hálózat. Ha leszakadt, szikrázó vezetéket lát, vagy égésszagot érez; akkor kapcsolja le a hálózatot a biztosítékszekrénynél! Vigyázzon, hogy ne lépjen tócsába, mert áramütést szenvedhet!

3. Menjen a legközelebbi evakuálási pontra, illetve ha az nem biztonságos, akkor a következőhöz. (ld. I/3. pont)



4. Az elemes zsebrádióján keresztül hallgassa a híreket!

5. Csak akkor menjen a károsodást szenvedett helyekre, ha azt a rendőrség, a tűzoltóság vagy segélyszervezet kéri! Addig ne menjen vissza a házába vagy a lakásába, amíg a hatóságok nem minősítik azt biztonságosnak!

6. Ha visszatért a lakásába, óvatosan nyissa ki a szekrényeket, mert ki- és leeshetnek az ott tárolt tárgyak!



8. Értesítse a főkonzulátust vagy annak ügyeleti számát akkor is, ha nem történt személyi sérülés! (Természetesen akkor is, ha személyi sérülést szenvedett, és képes rá!) Ha bajba jutott vagy tudomása van bajba jutott magyar állampolgárról, haladéktalanul hívja a főkonzulátust vagy annak ügyeleti számát, illetve ha a főkonzulátust nem éri el, akkor a Külgazdasági és Külügyminisztériumot közvetlenül:

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!