Kezdőlap AKTUÁLIS Magyar Államkincstár üzenete a nyugdíjasoknak – Csak így folyósítják a pénzt az...

Magyar Államkincstár üzenete a nyugdíjasoknak – Csak így folyósítják a pénzt az időseknek

Hirdetés

A nyugdíjak és a nyugdíjakkal azonos módon utalandó ellátások folyósítását a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága végzi.

 

Hirdetés

A folyósítás a megállapító szervtől érkező adatok beérkezését követő tizenhárom napon belül kezdődik, és mindig a tárgyhónapban történik.

Az ellátásokat forintban, havonta utalják, legkorábban attól a naptól kezdve, amelytől azt megállapították, a jogosultság megszűnésének napjáig, de legfeljebb a jogosult elhalálozásának napját magában foglaló naptári hónap utolsó napjáig.

Az ellátások folyósítása a nyugdíjfolyósítási törzsszám alatt történik, amely egyedi azonosító számot biztosít a jogosultak számára.



Amikor a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság megkezdi az ellátás folyósítását, a következő dokumentumokat küldi el a jogosultnak:

  1. Törzsszám igazolása: A folyósított ellátás azonosítására szolgáló igazolás.
  2. Ellátottak utazási utalványa: Amennyiben a jogosultnak kedvezményes utazási jogai vannak.
  3. Kimutatás: Az esedékessé vált és egy összegben kifizetett ellátásokról, valamint az esetleges levonásokról szóló részletezés.
  4. Tájékoztató: A jogosult bejelentési kötelezettségeiről és a legfontosabb tudnivalókról.

Folyósítási módok Magyarországon élők számára

A folyósítás módját a jogosult határozza meg, választhat készpénzes kifizetést vagy bankszámlára történő utalást.

  • Készpénzes kifizetés: Postai úton történik a Magyar Posta Zrt. közreműködésével, a jogosult által megadott címre.
  • Bankszámlára utalás: A jogosult által megjelölt belföldi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára történhet.




Különleges esetekben, például ideiglenes hatállyal elhelyezett vagy nevelésbe vett gyermek árvaellátásának folyósítása esetén, az összeg a gyermekvédelmi gyám vagy a gyámhatóság által kijelölt számlára kerül utalásra.

Postai kézbesítés ütemezése

A tárgyhónapra járó ellátások postai kézbesítése a hónapon belül történik, és a Magyar Posta Zrt. által ütemezett időpontban kerül sor a kifizetésre.

A Posta rendszerint előző év novemberében tájékoztatja az ellátásban részesülőket a kézbesítési napokról, Nyugdíjkifizetési naptár formájában.

Bankszámlára történő utalás ütemezése 2024-ben

Az ellátások bankszámlára történő utalása 2024-ben az alábbi napokon történik:

  • Január 12. (péntek)
  • Február 12. (hétfő)
  • Március 12. (kedd)
  • Április 12. (péntek)
  • Május 10. (péntek)
  • Június 12. (szerda)
  • Július 12. (péntek)
  • Augusztus 12. (hétfő)
  • Szeptember 12. (csütörtök)
  • Október 11. (péntek)
  • November 12. (kedd)
  • December 03. (kedd)

Minden év januárjában az ellátásra jogosultak tájékoztatást kapnak a tárgyév januári és az előző évben folyósított összeg részleteiről. A tájékoztatás tartalmazza az emelt összegű ellátásokat és az esetleges levonásokat.

Adóköteles ellátás esetén külön igazolást küldenek a személyi jövedelemadó bevallásához. A rehabilitációs ellátásban részesülők január 31-ig kapnak külön igazolást a levont nyugdíjjárulék összegéről.



Az esedékes, de fel nem vett ellátást az esedékességtől számított öt éven belül lehet felvenni, ezt a jogosult kérheti a nyugdíjfolyósító szervtől.

Ha a jogosult elhalálozik, a fel nem vett ellátást az elhunyttal közös háztartásban élő családtagok vehetik fel, az elhalálozástól számított egy éven belül.

Az ellátásban részesülők kötelesek bejelenteni minden olyan tényt, adatot vagy körülményt, amely befolyásolja a jogosultságot vagy a folyósítást. Ezt a bejelentést nyomtatványon vagy elektronikus úton tehetik meg.

A nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások folyósítása átlátható rendszerben történik, amelyet a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága irányít.

A rendszer részletes tájékoztatást nyújt a jogosultak számára, és biztosítja, hogy az ellátások időben és a megfelelő módon érkezzenek meg a jogosultakhoz.

Hirdetés