Lassan beköszönt a nyár, már kellemesen meleg odakinn az idő és akármennyire hajtogatjuk, hogy a gyerekeket nem lehet kirobbantani manapság a négy fal közül, ha ez sikerül, olyan életvidáman szaladgálnak, mint mi egykoron.
Ez nagyon örvendetes látvány és jó tudni, hogy napfény és friss levegő éri őket, azonban a veszélyekről sem szabad teljesen megfeledkeznünk, mert a természet – bármennyire szeretjük – tartogat számunkra kellemetlen meglepetéseket is.
Légy óvatos ezzel a növénnyel!
A szülőknek fontos észben tartani, hogy a gyerekeiket ne engedjék olyan helyen játszani és szaladgálni, ahol ilyen növényeket lehet látni.
A növény neve medvetalp, amelynek Magyarországon 3 változata is megtalálható: közönséges medvetalp, kaukázusi medvetalp, Szosznovszkij-medvetalp. Az utóbbi kettő invazív, mérgező fajta, amely egyre jobban kezd elterjedni nálunk is.
A növényeket nem nehéz kiszúrni, hiszen igen magasak (akár több méter) és nagy leveleik is lehetnek.
A növénynek a puszta érintése is veszélyes lehet, hiszen a finom szőrein keresztül is képes kiváltani a fényérzékenységet, amely után az ember bőre kipirosodik, viszketni kezd és égési sérülésre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta.
Mi a teendő, ha megtörtént a baj?
Természetesen a megelőzés lenne az elsődleges cél, de ha mégis megtörténik a baj és a gyerek hozzáér a növényhez, akkor az érintett bőrfelületet azonnal bő vízzel le kell mosni, majd le kell takarni bármilyen ruhával, hogy ne érhesse napfény.
Szembe kerülve akár vakságot is okozhat, szóval tényleg nem játék.
A fotót mutasd meg a gyermekednek és az ismerőseidnek is, hogy meg tudjátok előzni a bajt!
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!