Nagyon kevés ember ismeri azt a trükköt, amivel akár évekig is ugyanolyan kinézetű maradhat a kedvenc farmerunk és mindehhez semmi másra nincs szükségünk, csak egy kevés ecetre és sóra.
A farmer különleges bánásmódot igényel,hiszen egyike azoknak a ruhadaraboknak, melyek a legerőteljesebben engedik a színüket, és amelyek könnyen kopnak. Ha sokáig szeretnéd megőrizni a színt, akkor vásárlás után az első mosás előtt a legjobb, ha egy éjszakára sós vízbe áztatod vagy ecet és víz fele-fele arányú keverékébe.
Mire figyelj?
Mindig, minden mosásnál fordítsd ki a nadrágodat mielőtt a mosógépbe teszed, soha ne mosd a színén őket! Ha teheted, csak langyos vizes programmal mosd!
A farmereket célszerű mindig alacsony hőfokon mosni, ami maximum 40°C legyen, ha szeretnénk megőrizni a színüket. Hidd el, ez a hőfok is elegendő, hogy megtisztítsuk a ruhánkat és így megőrizhetjük rugalmasságát is.
Mosópor helyett jobb választás a mosógél, mivel ez nem rakódik az anyagra és így nem hagy foltot a megszáradt ruhán sem.
Az ecetes-sós áztatást egyébként félévente érdemes megismételni, így sokáig újszerű marad a kedvenc ruhadarabod.
Ha leöntötted, leetted valamivel a nadrágod, akkor a foltokkal bánj óvatosan: soha ne kezdd el erősen dörzsölni az anyagot, mert azzal maradandóan károsítod az anyag színét.Inkább próbálkozz egy kis ecetes citromleves áztatással.
Ezzel itasd át a foltot, enyhén dörzsöld át puha szivaccsal, majd mosógépben mosd ki a farmert. Sem az ecet, sem pedig a citrom nem fakítja ki az anyagot, a foltot viszont eltávolítják.