Az év legfontosabb ünnepét, a húsvétot az egész világon furcsa hagyományok szerint ünneplik. Összegyűjtöttük a legérdekesebb népszokásokat!
Tojásfaállítás
A németek és a dánok kedvelt húsvéti szokása a tojásfaállítás, mely mára a világ számos pontján elterjedt. A tojást kifújják, befestik, és színes szalagokon faágakra akasztják, Jézus örökké zöldellő fáját szimbolizálva; a tojások a feltámadás utáni új életet jelképei. A németországi Saalfeld városában minden húsvétkor színes tojásokkal borítják be az út menti fákat. A rekord eddig a Kraft családé, amely néhány évvel ezelőtt 9000 tojást használt fel a dekorációhoz. Németországban egy másik érdekes szokás is elterjedt: húsvétkor tüzet raknak a karácsonyról megmaradt fenyőfákból, így búcsúztatják a hideg telet, és köszöntik a meleg tavaszt.
A krimi ünnepe
A norvégok szintén nagyon érdekes hagyománnyal ünnepelnek, számunkra ez az időszak leginkább a borzongásról szól. A norvég húsvét egyik új keletű jellegzetessége a húsvéti krimi, könyv vagy film formájában. Ilyenkor legtöbben izgalmas krimiket olvasnak, esetleg detektívsorozatokat néznek a televízióban. A csatornák ugyanis ilyenkor többórás krimiműsort sugároznak, míg a könyvesboltok polcai megtelnek detektívregényekkel. A különös tradíció 1923-ban kezdődött: a háttérben állítólag az a pogány szokás áll, hogy tavasszal áldozatot mutattak be a jó termés érdekében. Ez a „véres” esemény mutatkozik meg átvitt értelemben a krimitörténetekben.
Húsvéti bilby
Talán mind közül az egyik legfurcsább az Ausztráliában élő húsvéti bilby hagyománya. Az országban nyuszi helyett ez a furcsa, hosszúkás orrú tapsifüles szállítja a tojásokat, ugyanis a nyulak Ausztráliában kifejezetten káros állatnak számítanak, és a legtöbb államban hivatalosan nem tarthatók. Az elszaporodott nyúlállomány korábban óriási károkat okozott az ültetvényeken, ezért a 70-es években természetvédő csoportok kampányt indítottak, hogy a káros nyuszikat az ünnepen valami más állattal helyettesítsék. Így esett a választás a veszélyeztetett bilbyre: mostanra ő hozza a legtöbb kisgyereknek a tojásokat, a boltok polcain pedig csokiból, plüssből, műanyagból készült bilbyk sorakoznak.
Félelmetes haláltánc
Nagycsütörtökön a spanyolországi középkori városban, Vergesben megkezdődik a „dansa de la mort”, avagy a nagy „haláltánc”. Mindenki félelmetes csontvázjelmezt ölt magára, majd végigvonulnak az utcán, ahol éjfélkor megkezdődik a hátborzongató tánc. Ez eltarthat akár egészen hajnali 3-ig, felidézve a keresztút eseményeit. A halál megszemélyesítése Vergesben a 14. századi pestisjárványra nyúlik vissza, ahol rengetegen életüket vesztették.
Korbácsolás
Míg itthon a lányokat sok helyen egy vödör vízzel locsolják meg húsvét alkalmából, addig Csehországban hagyomány a húsvéti korbácsolás. A fiúk minden húsvéthétfőn elmennek a lányokhoz, hogy egy vesszőből font kis korbáccsal ütögessék meg őket.