A mi asztalunkról sem maradhat le, tegnap este sütöttem is egy adaggal. Holnapra már csak egy-két szelet marad kóstolóba, mert olyan finom lett, hogy pillanatokon belül elfogyott. Lehet sima fonott kalács, kókuszos vagy kakaós, a család garantáltam szeretni fogja.
Meghívtam vendégségbe mára a szüleimet és a bátyámat a családjával. Tegnap a kis keresztlányom váratlanul belázasodott, így ők ma nem tudtak jönni, négyesben ünnepeltünk a szüleimmel. Nagyon jól éreztük magunkat, sok finomságot ettünk. Igaz a Sonkás tojásleves már rég elfogyott, helyette egy kevésbé húsvétit ettünk, gyümölcslevest gazdagon almával, cseresznyével és meggyel.
A második fogások csodás hidegtálak voltak, amiket anyu készített. Volt rajtuk főtt tojás,sárga túró, füstölt kolbász, fasírt, rántott és sült hús, és persze az elmaradhatatlan sonka. Desszertként az én Kakaós fonott kalácsomat ettük, de ő is hozott még kétfajta sütit:Kókuszkockát és egy gluténmentes Erdei gyümölcs-habos piskótát.
Kakaós fonott kalács
Hozzávalók:
A tésztához:
- 60 dkg liszt
- 3 dkg élesztő
- 8 dkg cukor
- 3 dl tej
- 2 tojás
- 1 kk. só
- 3 ek. olaj
A töltelékhez:
- 20 dkg vaj
- 20 dkg cukor
- 3 ek. kakaópor
Elkészítés:
A langyos tejbe teszünk egy kiskanálnyit a cukorból, és felfuttatjuk benne az élesztőt. Közben egy tálban elkeverjük a lisztet a maradék cukorral és a kiskanál sóval. Hozzáadjuk az élesztős tejet, a három evőkanál olajat és egy tojást (a másik a kenéshez kell a végén). Jól összegyúrjuk, kis cipót formázunk belőle, megszórjuk egy pici liszttel, és meleg helyen duplájára kelesztjük (kb. fél óra alatt).
Közben elkészítjük a tölteléket: a vajat felolvasztjuk, habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a kakaóport.
A megkelt tésztát hat egyenlő részre osztjuk, és kinyújtjuk őket kis téglalap formákra. Megkenjük mindegyiket a kakaós töltelékkel, a végeiket visszahajtjuk, és szépen feltekerjük őket kis hengerekké. Három-három ágat összefonunk, és az így kapott két fonott kalácsot kivajazott-kilisztezett hőálló tálba tesszük. A tetejüket a maradék tojással megkenjük.
Előmelegített sütőben kb. 100 fokon, fél óra alatt készre sütjük. A tűpróbát érdemes elvégezni, hogy lássuk, mindenhol tökéletesen átsültek-e. Ha szorosan egymás mellé tesszük őket, szépen összesülnek, mintha egyben lennének. Rácson hűtsük langyosra, és már lehet is szeletelni. Ehetjük lekvárral, mogyorókrémmel, de magában is nagyon finom.