A NASA hivatalos oldalának legújabb bejelentése szerint a Nóva-kitörés – azaz a T Coronae Borealis csillagrendszer újraéledése – körülbelül 80 évente következik be, így 2024-ben ez egy életre szóló egyszeri megfigyelési lehetőséget nyújt a csillagászat iránt érdeklődők számára.
A T Coronae Borealis, más néven a T CrB, utoljára 1946-ban robbant fel, és most a csillagászok szerint 2024 februárja és szeptembere között ismét meg fog történni a kitörés.
Általában a +10-es magnitúdójú T Coronae Borealis túlságosan halvány ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen. Azonban a kitörés során a csillag fényessége hirtelen fel fog ugrani, elérve akár a +2-es magnitúdót is, ami hasonló fényességű lesz, mint a Sarkcsillag. A kitörés csúcspontján a T CrB néhány napig szabad szemmel, majd távcsővel körülbelül egy hétig lesz látható, mielőtt újra elsötétülne, valószínűleg újabb 80 évre.
View Nova Explosion, ‘New’ Star in Northern Crown https://t.co/BvhtkTvzAN pic.twitter.com/gruY5HGvQK
— Oppenheimer Ranch Project (@Diamondthedave) March 22, 2024
A T Coronae Borealis az Északi Korona csillagképben található, kis, félköríves ívvel a Bootes és a Herkules közelében. Amikor a kitörés bekövetkezik, a csillag „új” fényes csillagként fog megjelenni ezen a területen.
Ez a visszatérő nóva csak egy a galaxisunkban található öt közül. A jelenség pontos oka a csillagrendszer kettős természetében rejlik, ahol egy fehér törpe és egy vörös óriás áll egymással kapcsolatban.
View Nova Explosion, ‘New’ Star in Northern Crown, somewhere between March and September 2024, and will be visible with the naked eye,..https://t.co/y4H0cENshT pic.twitter.com/CjJ2OwjlnU
— angele (@angele_vano_) March 27, 2024
Amint a vörös óriás instabillá válik és kilökődik külső rétegeivel, a fehér törpe összegyűjti az anyagot, majd annak felmelegedése elindítja az elszabadult termonukleáris reakciót, melyet a Földről is látható nóvává alakulás követ.