A nyugdíjasok számára nem csupán a havi ellátás, hanem a nyugdíjjal kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségek is rendkívül fontosak, hiszen az esetleges mulasztások komoly következményekkel járhatnak.
Farkas András nyugdíjszakértő az általa írt heti hírlevelében felhívja a figyelmet arra, hogy az állami nyugdíjak megszűnése, késése vagy akár az összeg visszafizetése is közvetlenül összefügg a helyes és pontos bejelentésekkel.
A nyugdíjtörvény előírja, hogy a nyugdíjasoknak a nyugdíjra való jogosultságukat vagy annak folyósítását érintő változásokat be kell jelenteniük a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság felé.
Az ilyen bejelentéseket a hatóság felhívására tizenöt napon belül kell közölni, de az is előírás, hogy a nyugdíjasnak saját magának is haladéktalanul, de legkésőbb 15 napon belül be kell jelenteni minden olyan adatváltozást, amely hatással van a nyugdíj folyósítására.
Főbb bejelentési kötelezettségek
A bejelentést különféle módokon lehet teljesíteni, azonban fontos tudni, hogy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság nem fogad el szóbeli bejelentéseket, nem saját kezűleg aláírt bejelentéseket és emailen történő bejelentéseket sem.
A bejelentés postai úton, személyesen az ügyfélkapcsolati irodában vagy elektronikus úton végezhető el, ha az megfelelő űrlapokat tartalmaz.
Az alapvető bejelentési kötelezettségek közé tartozik:
-
Lakcímváltozás: A lakóhely, tartózkodási hely vagy levelezési cím megváltozása az első olyan dolog, amit a nyugdíjasnak be kell jelentenie. Ennek elmulasztása miatt előfordulhat, hogy a nyugdíjat nem a megfelelő időpontban folyósítják.
-
Számlaszámváltozás: Ha a nyugdíj kifizetése nem postai úton, hanem bankszámlára történik, akkor a nyugdíjasnak a számlaszám megváltozását is be kell jelentenie.
-
Névváltozás, házasságkötés: Minden névváltozás, akár házasságkötés következtében is, bejelentést igényel. Az özvegyi nyugdíj folyósítása esetén a házasságkötés is hatással lehet a nyugdíj összegére.
-
Közszolgálati jogviszony: Amennyiben a nyugdíjas közszolgálati jogviszonyban (például közalkalmazottként, egészségügyben vagy oktatásban dolgozik) kezd dolgozni, azt is be kell jelenteni, mivel ekkor a nyugdíj folyósítása szünetelhet.
-
90 napot meghaladó külföldi tartózkodás: Ha a nyugdíjas külföldre utazik vagy ott tartózkodik 90 napnál hosszabb ideig, azt be kell jelenteni a nyugdíj folyósítása miatt. A külföldön élő nyugdíjasok számára a folyósítás nem állhat meg, viszont a folyósítás helyét és módját is be kell jelenteni.
-
Elhalálozás: Amennyiben a nyugdíjas elhunyt, ezt a tényt a hozzátartozóknak be kell jelenteniük a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság felé, mivel annak alapján kell megszüntetni a nyugdíj folyósítását.
A bejelentési mulasztások következményei
A mulasztott bejelentések jelentős problémákat okozhatnak. Ha például nem történik meg a lakcím- vagy számlaszámváltozás bejelentése, az a nyugdíj kifizetésének késlekedéséhez vagy elmaradásához vezethet.
Az esedékességtől számított öt éven belül ugyan felvehető a nyugellátás, de a jogszerűen nem felvett ellátást csak ezen belül a nyugdíjas vehet igénybe.
A legnagyobb probléma az lehet, ha a nyugdíjas olyan adatot mulaszt el, amely visszafizetési kötelezettséget vonhat maga után. Egyes esetekben, ha jogtalanul vették fel a nyugdíjat, akkor a hatóság kérheti a nem jogosan kapott összegek visszafizetését, amit az érintett személynek kötelessége rendezni.
Nyugdíjasok számára ajánlott bejelentési tippek
-
Legyenek naprakészek: A nyugdíjasoknak minden változást haladéktalanul be kell jelenteniük a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak. Az időben történő bejelentések biztosítják, hogy a nyugdíj folyamatos és zavartalan legyen.
-
Használják az elektronikus bejelentést: Az elektronikus úton történő bejelentések gyorsabbak és kényelmesebbek, mivel otthonról, internetkapcsolattal bárki könnyen elérheti a szükséges űrlapokat.
-
Ne hagyják az utolsó pillanatra: A bejelentési kötelezettségek elmulasztása késlekedéshez vezethet. Mivel a nyugdíjasok általában rendszeres kifizetésekkel számolnak, a problémák elkerülése érdekében érdemes minden adatváltozást a lehető leggyorsabban bejelenteni.
A külföldön élő nyugdíjasok helyzete
A külföldön élő nyugdíjasok számára különös figyelmet érdemel a bejelentési kötelezettség, hiszen a nyugdíj folyósítása és az adategyeztetés során figyelembe kell venniük a külföldi tartózkodás időtartamát.
Azok a személyek, akik hosszabb ideig tartózkodnak külföldön, nemcsak a helyszínt, hanem azt is be kell jelenteniük, hogy külföldön élnek, hiszen ettől függhet a kifizetés módja és időpontja.
A nyugdíjasoknak a megfelelő bejelentésekkel biztosítaniuk kell, hogy nyugdíjuk folyamatosan és zökkenőmentesen érkezzen. Az adatváltozások figyelemmel kísérése, az időben történő bejelentések és a mulasztások elkerülése mind elengedhetetlen ahhoz, hogy a nyugdíjasok elkerüljék a késlekedést vagy a jogtalanul felvett összegek visszafizetését.
A törvény előírásai szerint minden adatot pontosan kell közölni a hatóságokkal, és az előírt határidőket mindenképpen be kell tartani a zökkenőmentes nyugdíjfolyósítás érdekében.