Kezdőlap AKTUÁLIS Kijött a figyelmezetés: ha egy ilyen megcsíp, nagy baj lehet belőle

Kijött a figyelmezetés: ha egy ilyen megcsíp, nagy baj lehet belőle

Hirdetés

A globális felmelegedés következtében a szúnyogok által terjesztett betegségek, mint például a malária és a dengue-láz, egyre nagyobb fenyegetést jelentenek világszerte, különösen Európában – állítja a The Guardian.

 

Hirdetés

Ez azért aggasztó, mert az érintett területeken élő emberek immunrendszerének sebezhetősége és a közegészségügyi rendszerek felkészületlensége miatt járványok kitörését eredményezheti.

Rachel Lowe, a Barcelona Supercomputing Center kutatója szerint ezek a betegségek Európában is terjednek, és a következő évtizedekben Észak-Európa, Ázsia, Észak-Amerika és Ausztrália korábban érintetlen részeire is eljuthatnak.

Az éghajlatváltozás melegebb és nedvesebb környezetet teremt, ami ideális feltételeket biztosít a szúnyogok szaporodásához és a velük összefüggő betegségek terjedéséhez.



A dengue-láz eseteiben például drámai növekedést tapasztalunk: az esetszám az elmúlt két évtizedben nyolcszorosára emelkedett.

Az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus), amely a dengue-láz egyik fő hordozója, már 13 európai országban megtelepedett. Ezek közé tartozik Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Málta, Monaco, San Marino, Gibraltár, Liechtenstein, Svájc, Németország, Ausztria, Görögország és Portugália.

Az éghajlatváltozás következtében azonban újabb területekre is elterjedhetnek ezek a veszélyes vérszívók, ami tovább súlyosbíthatja a helyzetet.

Az aszályok és árvizek, melyek az éghajlatváltozás részeként egyre gyakoribbak, további tenyészterületeket biztosíthatnak a szúnyogoknak.

Ha nem történik változás, az évszázad végére megduplázódhat azoknak az embereknek a száma, akik szúnyogok által terjesztett betegségekkel fertőződhetnek meg.

Ezért fontos a korai előrejelző rendszerek fejlesztése és a közegészségügyi intézkedések hatékony alkalmazása.



Sabiha Essack, egy másik szakértő, kiemelte az antimikrobiális rezisztencia jelentette veszélyt is, amelyet az éghajlatváltozás csak tovább súlyosbít.

Az élő rendszerekre gyakorolt hatás növeli a kórokozók okozta betegségek gyakoriságát, ami veszélyezteti az élelmiszerellátást és elősegíti az antibiotikum-rezisztencia növekedését.

Ezek az állítások rávilágítanak arra, hogy sürgős intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy kezelni tudjuk az éghajlatváltozással összefüggő egészségügyi kihívásokat világszerte.

Ezek közül csak az egyik az invazív szúnyogfajok elterjedése és az általuk terjesztett betegségek növekvő előfordulása emberek esetében.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!