Kezdőlap ÉRDEKESSÉGEK Kiderült az igazság – Ezzel hallgatnak le minket, a te otthonodban is...

Kiderült az igazság – Ezzel hallgatnak le minket, a te otthonodban is ott van

Hirdetés

A meleglevegős sütők, vagyis az air fryerek, már jó ideje a konyhák egyik népszerű eszköze, hiszen lehetővé teszik az egészségesebb étkezést kevesebb olaj felhasználásával.

 

Hirdetés

Az utóbbi években pedig egyre fejlettebb modellek kerülnek piacra, amelyek nemcsak a sütési élményt fokozzák, hanem okoseszközként is funkcionálnak. A legújabb verziókhoz például már okostelefonunkat is csatlakoztathatjuk, de vajon milyen következményekkel járhat ez a technológiai fejlődés?

A legújabb air fryer modellek lehetővé teszik, hogy a készülékünket egy alkalmazás segítségével irányítsuk. Ez kényelmesebbé teszi a használatot, mivel az appon keresztül a sütési időt, hőmérsékletet, és akár a receptet is személyre szabhatjuk.


A konyhában való irányítás így könnyebbé válik, de ennek a technológiai kényelmességnek van egy fontos aspektusa, amit sokan figyelmen kívül hagynak: a készülékekhez való mobiltelefonos csatlakozás.

A lehallgatás kérdése

A mobiltelefonos csatlakoztatás egyik kényelmi előnye, hogy a készüléket távolról is irányíthatjuk, és akár hangalapú parancsokat is használhatunk. A legújabb modellekben nemcsak az érintőképernyőt használhatjuk, hanem a mikrofonunkat is engedélyeznünk kell a készülékkel való kommunikációhoz. Itt jön a kérdés: vajon biztonságos-e, hogy egy konyhai eszközhöz, mint egy air fryer, hozzáférést biztosítunk a telefonunk mikrofonjához?

Sokan a digitális eszközök körüli adatbiztonsági aggályok miatt már jól ismerik a kérdést, hiszen a digitális térben való „lehallgatás” nem új jelenség. Az okostelefonok, laptopok, sőt okos tévék és egyéb eszközök már évek óta elindították a vitát arról, hogy mennyire biztonságosak. Egyesek például rendszeresen letakarják a laptopjaik kameráit, hogy elkerüljék a kémkedést, még ha a készülék ki is van kapcsolva.


Az okostelefonok esetében gyakran felmerül az a jelenség, amikor a felhasználók olyan reklámokat kapnak, amelyek a beszélgetéseik alapján kerülnek előtérbe. Ilyen tapasztalatokkal sokan találkoztak már: a telefonjuk azután dob fel hirdetéseket, hogy egy adott termékről beszéltek a nap folyamán.

Sokan aggódnak, hogy a készülékek nemcsak az internetezésünket, hanem a mindennapi beszélgetéseinket is „figyelik”. Az air fryer esetében, ahol a telefon mikrofonját is használni kell, az ilyen technológiai eszközökkel való összekapcsolódás aggodalmakat vethet fel a magánélet védelme szempontjából.

Az Economx egy friss videójában az utca emberét kérdezte meg a digitális eszközökkel történő lehallgatásról. Az interjúalanyok között olyan válaszok is elhangzottak, amelyek az okoseszközökkel való aggodalmas kapcsolatra mutattak rá. Egyesek kifejezetten zavarónak találták, hogy telefonjaik képesek pontosan azokat a hirdetéseket dobni, amelyekről korábban szóltak, míg mások nyitottabbak voltak az új technológiai megoldásokra, és inkább a kényelmi funkciókat emelték ki.

Bár az air fryer gyártói nem beszélnek konkrétan a mikrofonhasználatról, a felhasználóknak mindig fontos tisztában lenniük azzal, hogy milyen adatokat osztanak meg az eszközökkel. A megfelelő adatvédelmi beállítások, a mikrofon és a helymeghatározás engedélyezésének kontrollálása mind kulcsfontosságú ahhoz, hogy minimalizáljuk a lehallgatás lehetőségét.


Összességében tehát a technológiai fejlődés hatalmas kényelmet hoz a konyhákba, de ahogyan minden okoseszköz esetében, itt is fontos a tudatosság és az adatbiztonság védelme. A jövőben valószínűleg még több olyan fejlesztés jelenhet meg, amelyek újabb kérdéseket vetnek fel a magánélet védelmével kapcsolatban, de egy biztos: a digitális eszközök és a konyhai gépek összekapcsolódása már nemcsak egy trend, hanem a mindennapi élet része.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!