Kezdőlap ÉRDEKESSÉGEK ELKÉPESZTŐ Kiderült az igazság – Ezért árulják piros hálóban a narancsot

Kiderült az igazság – Ezért árulják piros hálóban a narancsot

Hirdetés

Ha vásároltál már narancsot a boltban, valószínűleg észrevetted, hogy gyakran hálóban árulják.

 

Hirdetés

Ez nem véletlen: a háló egy vizuális trükk, ami tudat alatt arra késztet, hogy többet vegyél belőle. De mi a titka ennek az egyszerű, mégis hatékony módszernek?

Hogyan téveszt meg a háló?

A narancsokat gyakran piros vagy narancssárga műanyag hálóba csomagolják. Ez azért hatékony, mert a háló színe úgy manipulálja a látványt, hogy a narancs héja érettebbnek és élénkebbnek tűnik.

Ha a gyümölcs valójában még zöldes árnyalatú is, a piros háló révén a szemed automatikusan narancssárgának érzékeli. Ez az úgynevezett konfetti-illúzió: agyunk a környező színek alapján módosítja az érzékelt színt, így a háló alatt látott narancs étvágygerjesztőbbnek tűnik.

A jelenséget a kereskedelem évtizedek óta kihasználja. Citromok esetében például sárga hálót használnak, hogy felerősítsék a gyümölcs élénk sárga színét, de hasonló trükkökkel találkozhatunk más zöldségeknél és gyümölcsöknél is, mint a hagyma vagy a burgonya.

A vizuális trükk pszichológiája



A módszer hatékonyságát a színasszimiláció magyarázza, melynek során a különböző színek egyesülni látszanak a szemünk előtt. A narancs hálóján átszűrődő fény összekeveri a gyümölcs és a háló színeit, így élénkebb, vonzóbb megjelenést kölcsönöz neki. Az eredmény?

Az agyunk gyorsabban hoz döntést, és hajlamosabbak vagyunk több narancsot vásárolni, anélkül, hogy tudatában lennénk a vizuális megtévesztésnek.

Egy tudományos példa

A németországi Giessen Egyetem pszichológusa, Karl R. Gegenfurtner az i-Perception folyóiratban publikált tanulmányában említi, hogy a szupermarketek hogyan használják ki a konfetti-illúziót a narancsok eladásánál.

Saját tapasztalata szerint egy piacon nem tűntek érettnek a narancsok, de amikor később egy szupermarketben meglátta a hálóban lévő narancsokat, azok sokkal érettebbnek tűntek, így végül vásárolt is belőlük.


Otthon azonban meglepetés érte: a hálóból kivett narancsok zöldesek voltak, amire a piros háló hatására nem számított. Így a háló és a színasszimiláció együtt megtévesztették, ami vásárlásra ösztönözte.

Vásárlói megtévesztés?

A hálós trükk hatékonysága nem csak a narancsokra korlátozódik. Más gyümölcsöknél és zöldségeknél is alkalmazzák ugyanezt az elvet, kihasználva a vizuális érzékelés gyengeségeit.

A kereskedők tudatosan használják ezeket a módszereket, hogy a termékek vonzóbbnak tűnjenek, így ösztönözve a vásárlásra.

Bár az nem biztos, hogy ez a módszer jelentősen növeli az eladásokat, az mindenesetre bizonyított, hogy képes lehet megtéveszteni a vásárlókat, így több gyümölcs kerülhet a kosarukba.

Kövess minket a Google Hírek-ben is!

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!