Bár el akarták törölni, mégis nemsokára érkezik az óraátállítás. A Blikk témával kapcsolatos kérdéseire G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke válaszolt.
Ahogy közeleg az ősz vége, az emberek életében egy igen gyakori esemény ismét megismétlődik – az óraátállítás. 2023-ban az óraátállításra október 28-ról, szombatról 29-re, vasárnapra virradóra kerül sor, és az órákat hajnali 3 óráról vissza kell állítani hajnali 2-re. Ez a jelenség azt jelenti, hogy egy órával tovább aludhatunk, ami mindenképpen üdvözlendő a legtöbbünk számára.
De miért is van szükség az óraátállításra, és mikor várható annak megszüntetése? Ebben a cikkben válaszokat találunk ezekre a kérdésekre.
Miért van óraátállítás? Az óraátállítás eredetileg azzal a céllal vezették be, hogy optimalizálják a napfény kihasználását. A gyakorlatban azt jelentette, hogy nyáron az órákat egy órával előre állították, hogy az emberek több nappali fényt élvezhessenek. Így hosszabb volt a világos időszak a munka és egyéb tevékenységek számára.
Másrészt télen az órákat visszaállították, hogy az emberek ne kelljen teljesen sötétben indulniuk a munkába vagy iskolába. Az óraátállításnak voltak gyakorlati előnyei is, de a kor technológiája és társadalmi elvárásai megváltoztak az évek során. A legtöbb ország már nem a napfény optimális kihasználása miatt tartja fenn az óraátállítást.
Az óraátállítás megszüntetése Az Európai Unió négy évvel ezelőtt döntött arról, hogy megszünteti az óraátállítást, és minden tagállamnak lehetőséget adott arra, hogy 2 éven belül döntsön, hogy a téli vagy nyári időszámítást választja-e. Azonban ennek a döntésnek a végrehajtása elakadt, részben a COVID-19-járvány miatt, és néhány tagállam nem hozott még döntést.
Magyarországon az óraátállítás megszüntetése jelenleg nem aktuális téma. Bár vannak, akik a nyári időszámítást preferálják, mások érzékenyek a változásra, és az egészségügyi problémákat okozhatja a tavaszi óraátállítás, amikor egy órával kevesebbet alszunk. Statisztikák azt mutatják, hogy ilyenkor nő a rosszullétek, a vérnyomásproblémák és a halálesetek száma is.
Az óraátállítás jelenleg tehát vegyes érzelmeket vált ki az emberekből, és bár a megszüntetésének lehetnek előnyei, jelenleg más, sürgetőbb ügyekkel is foglalkozni kell. Az óraátállítás sorsa még mindig bizonytalan, de fontos megértenünk a hátterét és hatásait, hogy egy esetleges változásra felkészülhessünk. Az idő és a természet törvényei nem mindig illeszkednek a mi hétköznapi életünkhöz, így az órákat állítani helyett talán mi magunknak kellene alkalmazkodnunk a változó világhoz.