Kezdőlap AKTUÁLIS Kiadták a riasztást! Mindenki figyelje a telefonját, azonnal meg kell tenni!

Kiadták a riasztást! Mindenki figyelje a telefonját, azonnal meg kell tenni!

Hirdetés

Manapság egyre gyakoribbá válik, hogy csalók újabb és kifinomultabb módszerekkel próbálják meg kicsalni az emberek személyes adatait vagy pénzét.

Az utóbbi időkben egy új típusú csalás terjed, amely hangüzenetek formájában érkezik a gyanútlan felhasználókhoz. A szakértők figyelmeztetnek: ha ilyen üzenetet kapsz, azonnal töröld, és ne lépj kapcsolatba a feladóval!

Hirdetés

A csalók egy meglepően hitelesnek tűnő hangüzenetet küldenek, amelyben gyakran egy hivatalos szerv vagy egy közeli ismerő nevetse alatt szólalnak meg. Az üzenetben különböző indokokkal, például egy sürgős probléma megoldására vagy adósság rendezésére kérhetnek visszahívást vagy adatmegadást.



Az üzenetek gyakran az alábbiakat tartalmazhatják:

  • „Sürgősen hívj vissza, mert probléma van az adószámláddal!”
  • „A csomagod átadása akadályba ütközött, kérjük, igazold az adataidat!”
  • „Egy családtagod bajban van, azonnal utalj pénzt!”

Az ilyen üzenetek célja, hogy pánikhelyzetet teremtsenek, és elérjék, hogy az áldozat gyorsan, gondolkodás nélkül reagáljon. Amennyiben visszahívod a csalókat vagy megadod a kért adatokat, azzal lehetővé teszed számukra, hogy hozzáférjenek a bankszámládhoz, vagy pénzügyi kárt okozzanak neked.

Hogyan védheted meg magad?



  1. Ne reagálj azonnal! Ha ismeretlen vagy gyanús üzenetet kapsz, ne cselekedj hirtelen. Hallgasd meg figyelmesen az üzenetet, és gondolkodj el rajta, hogy valóságos-e.
  2. Ellenőrizd a feladót! Hívd fel a közvetlen érintett szervet vagy személyt, de soha ne az üzenetben megadott számot használd, hanem keresd meg a hivatalos elérhetőséget.
  3. Ne oszd meg az adataidat! Soha ne adj meg személyes vagy pénzügyi információkat ismeretleneknek vagy gyanús forrásoknak.
  4. Töröld az üzenetet! Ha biztos vagy benne, hogy az üzenet csalás, azonnal töröld azt, hogy elkerüld a további kellemetlenségeket.
  5. Jelentsd a csalást! Ha áldozatává váltál vagy gyanús üzenetet kaptál, értesítsd a rendőrséget vagy a Nemzeti Kibervédelmi Intézetet.




A csalók üzenetei gyakran:

  • sürgetőek és pánikot keltőek,
  • helyesírási hibákat tartalmaznak,
  • nem hivatalos forrásból érkeznek,
  • irreális kéréseket tartalmaznak (pl. azonnali utalás).
Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!