Kimondottan előremutató egyeztetést folytattak a munkaadók és a munkavállalók képviselői Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel a 2024-es minimálbér-emelést illetően.
A felek egyetértettek abban, hogy a béremelés fontos lépés, de óvatosan kell haladni, hogy a gazdaság ne szenvedjen kárt. A tervek szerint 2028-ra a minimálbér elérhetné az 1000 eurót, de addig mindkét fél számára kompromisszumokra lesz szükség.
A 2028-as célkitűzés
Orbán Viktor miniszterelnök néhány hete bejelentette, hogy a cél egy 1000 eurós minimálbér és egy 1 millió forintos átlagbér elérése 2028-ra. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már konkrét tervekkel érkezett a megbeszélésre, ahol hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés eredményeit a társadalom széles rétegeihez szeretnék eljuttatni.
A minimálbér-emelés tervezése központi része ennek az akciónak, ám az érdekképviseletek is egyetértettek abban, hogy drasztikus emelés most nem lehetséges.
Óvatos lépések és gazdasági megfontolások
Perlusz László, a VOSZ főtitkára, valamint Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke is úgy látják, hogy bár a 1000 eurós minimálbér elérhető célnak tűnik, 2024-ben nem szabad túl nagy léptékű emelésre törekedni.
A gazdasági növekedés és az infláció mértéke miatt fontos az óvatosság, különösen a kkv-k szektorában, ahol a béremelések komoly költségnövekedést jelentenének.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a túl gyors emelések gazdasági problémákat, vállalatok bezárását és inflációs nyomást okozhatnak.
Makrogazdasági kockázatok
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint a 2028-as cél reális, de ha ennél hamarabb próbálnák elérni, az komoly gazdasági feszültségeket okozna. A forint árfolyama és a termelékenység növekedésének lassúsága is kihívást jelenthet.
Zsiday Viktor, a HOLD Alapkezelő portfóliókezelője pedig arra figyelmeztetett, hogy a béremelések csak akkor lehetnek fenntarthatók, ha a gazdasági növekedés is tartja a lépést, különben az inflációs nyomás tovább fokozódhat.
Jövőbeli tárgyalások
A felek várhatóan novemberben folytatják a tárgyalásokat, ahol a konkrét számokról is döntés születhet. A kormány hároméves bérmegállapodás megkötésére törekszik, amely biztosíthatná az 1000 eurós minimálbérhez vezető fokozatos emelést, miközben figyelembe veszik a gazdaság teherbíró képességét.