Készülj fel a 2019-es év első jelentős Hold eseményére, a szuper vérholdra, amely nálunk hétfő hajnalban fog feltűnni az égen. Ez azt jelenti, hogy a szuperhold és a vérhold egyazon időben fog megjelenni.
Ez lesz az idei év első teliholdja.
Mi az a szuperhold?
A szuperhold az a telihold, amely földközeli állapotban jelenik meg, azaz a Holdnak a Földhöz legközelebb eső pontján, miközben a pályáján halad.
A szuperhold 14%-kal nagyobb és 30%-kal fényesebb lehet, mint egy mikrohold és 7%-kal nagyobb, mint egy átlagos telihold.
Az eltérő méret és fényesség a Földhöz viszonyított közelség eredménye. A Hold Föld körüli pályája ellipszist ír le, aminek következtében a Hold akár “csupán” 362.601 km-re is lehet a Földtől. Ekkor tűnik fel a szuperhold.
Amikor a Hold a Földtől legtávolabbi pontján van, akkor ez a távolság 405.400 km is lehet, és ekkor tűnik fel a mikrohold.
Mi az a vérhold?
Igazán nagy kegyben van részünk, mert amellett, hogy szuperholdat láthatunk, egyben egy holdfogyatkozást is megtapasztalhatunk a maga vöröses-narancsos szépségében.
A Holdnak eredetileg nincs fénye. Ami fényt a Hold körül látunk, azt a Naptól nyeri, azaz a Nap fényét sugározza tovább és ez jut el hozzánk is a Földre.
Egy holdfogyatkozás alkalmával a Hold a Föld árnyékán halad át és az árnyék megakadályozza abban, hogy a Nap fényét visszatükrözze, ahogyan azt eredetileg tenni szokta. Elegendő fény jut el a Holdra, hogy azt még láthatóvá tegye, de a fény a Rayleigh-szórás jelenségén megy keresztül, ahogy a Föld atmoszférájába ér és ezért tűnik vöröses-narancsosnak.
A légtérben lévő pára, felhők, szennyezettség, por függvényében a fogyatkozás a piros különböző árnyalataiban tűnhet fel.
Mikor lesz látható az égi jelenség?
Teljes holdfogyatkozás hétfő hajnalban, 04:40-05:42 között, 62 percig lesz teljes Magyarországon.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!