Egy évvel ezelőtt jelentős változás történt a brit hadsereg egyik rangos tiszteletbeli pozíciójában. Kent hercege, Edward, aki öt évtizeden át, egészen pontosan 1974 óta töltötte be a skót gárda ezredesi tisztét, átadta ezt a megtisztelő feladatot a királyi család egy másik kiemelkedő tagjának.
A stafétabotot nem más vette át, mint az unokatestvére, Eduárd herceg, Edinburgh hercege, III. Károly király legfiatalabb testvére. A Buckingham-palota akkori hivatalos közleménye megerősítette a változást, ezzel hivatalossá téve az ezred élén történt generációváltást.
Kent hercege, Edward még részt vett a skót gárda éves londoni megemlékezésén, ám ez az alkalom jelentette az utolsó hivatalos megjelenését az ezred ezredeseként.
Az 1974 óta betöltött tiszteletbeli pozíciója alatt a herceg rendszeresen látogatta az ezredet, szoros kapcsolatot ápolva a katonákkal. Elkötelezettségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2008-ban Irakban és Afganisztánban is jelen volt, hogy személyesen találkozzon a haderő tagjaival.
A 88 éves herceg egy évvel ezelőtti közleményében megható szavakkal emlékezett vissza szolgálatára: „Az 1974 óta tartó szolgálatom a Skót Gárdában, ami a leghosszabb ideje volt, hogy valaki ebben a minőségben szolgált, nagy megtiszteltetés volt, amely mindig nagy örömmel töltött el.”
Hozzátette: „Ezekben az években tanúja voltam a skót gárda munkájának béke és háború idején, megcsodálva bátorságukat, önzetlen hősiességüket és kötelességtudatukat.”
Bár Kent hercege lemondott erről a fontos tiszteletbeli címről, továbbra is aktív szerepet tölt be a brit királyi család életében. A lemondás okai nem ismertek, de valószínűsíthető, hogy a döntés hátterében a herceg előrehaladott kora állhat.
Az 1935-ben született Kent hercege ugyanis, 89 évesen is a dolgozó királyi család legidősebb tagjai közé tartozik, és rendszeresen részt vesz a nyilvános eseményeken, gyakran látható III. Károly király, Kamilla királyné és más aktív királyi személyiségek társaságában.
Edinburgh hercege, Eduárd herceg, aki átvette a skót gárda ezredesi tisztét, szintén elkötelezett a brit hadsereg iránt, és várhatóan méltó módon folytatja majd elődje munkáját az ezred élén.
A stafétaváltás szimbolikus jelentőséggel bír a királyi család és a hadsereg kapcsolatában, jelezve a generációk közötti folytonosságot és a királyi család támogatását a fegyveres erők iránt.