Karikó Katalin tisztázta az omikronnal kapcsolatos tévhiteket – Az új variáns akár véget is vethet a járványnak?
A világhírű kutató nagyon optimista.
Az internet különböző felületein, közösségi terekben számos hiedelem és álhír terjed a koronavírus elleni vakcinákról, megkérdőjelezve azok hatásosságát és biztonságosságát. Ezeket a tévhiteket igyekezett eloszlatni Karikó Katalin, akivel a Kossuth Rádió készített interjút.
A Portfolio szemlézte a beszélgetésben, melyben a világhírű több fontos dolgot is tisztázott:
-
- Ha a vérben van ellenanyag, akkor van az orrnyálkahártyában is, ám az idő múlásával a vérben csökken az ellenanyag szintje, ahogy kevesebb antitest lesz az orrnyálkahártyában is, ezért tud megfertőződni, aki már régen volt beoltva.
- Ha a vérben csökken az ellenanyag szintje, akkor megfertőződhetünk, de a szervezet akkor is védve van a súlyos megbetegedéssel szemben, mert amikor a vírus bejut a vérkeringésbe, az emlékező sejtek felismerik.
- Nem csak az számít, hogy milyen ellenanyag van jelen, hanem az is, hogy milyen az adott személy egészségi állapota. Krónikus légzési betegségek különösen súlyosak lehetnek, de keringési- és vesebetegségek is hozzájárultak a megbetegedésekhez.
- Az sem mindegy, mennyi vírust lélegez be valaki. Kórházakban fiatal orvosok is meghaltak azért, mert nagy mennyiségű vírus jutott be a szervezetükbe, és akármilyen gyors az immunrendszer, a szervezet nem tud olyan gyorsan válaszolni.
- Azoknak az eseteknek a fele, ahol be voltak oltva és mégis kórházba kerültek, valamilyen háttérbetegség fennállt, a cukorbetegség is súlyosbítja a helyzetet.
- A túlsúly is kockázati tényező, azok a gyerekek, akik az első hullámban például az Egyesült Államokban a philadelphiai gyerekkórházba kerültek és meghaltak, mind túlsúlyosak voltak. Nekik nem volt háttérbetegségük, kialakult cukorbetegségük, de túlsúllyal rendelkeztek.
- Nyilvánvalóan nem igaz, hogy az oltás okozza a Covid-betegséget. A vírus maga tud szaporodni, a vakcinában lévő kis RNS-darab nem tud megsokszorozódni.
- Oltás pandémia alatt: Karikó Katalin szerint az lett volna a legjobb, ha tudtuk volna, hogy jön a pandémia, és már akkor meglett volna a vakcina. A vírus viszont jelen van, nincs most annál jobb megoldás, mint hogy oltunk.
- A gyerekek ugyanazt a vakcinát kapják, mint a felnőttek, csak kevesebbet.
- Karikó Katalin szerint egyelőre még várnunk kell arra, hogy kiderüljön, az omikron variánssal szemben mennyire védenek a már meglévő vakcinák, mert nagyon kevés adat áll még rendelkezésre. A Dél-Afrikából érkező jelentések szerint exponenciálisan nőtt a fertőzöttek száma, viszont a betegek állapota nem lett súlyosabb, mint a delta variáns esetén, a kórházba kerülők többsége pedig nem volt beoltva, és akik bekerültek az intenzív osztályokra, azoknak más légúti betegségük is volt.
- Ha az omikron variánsról kiderülne, hogy jobban terjed, de kevésbé súlyos betegséget okoz, az jó lenne, mert elérhetnénk a nyájimmunitást.
- Két hét alatt el lehet készíteni egy új készítményt az új variáns ellen, a kérdés inkább az, hogy mennyi idő alatt lehet legyártani és a megfelelő teszteket végrehajtani.
A műsorvezető megkérdezte a magyar kutatót, hogy az omikron véget vet-e a járványnak
Még várnunk kell az adatokkal, de ha valóban úgy van, hogy kiszorítja az omikron a deltát, mert ragályosabb, de nem okoz súlyos betegségeket, akkor nem kell aggódnunk. Én nagyon optimista vagyok
– válaszolta Karikó Katalin.
Minden fontos az Oltási akcióról
A nagy sikerre való tekintettel újabb egy héttel meghosszabbította a kormány a november 22-én kezdődött Oltási akciót, így az új időpont szerint december 12. vasárnap estig lehet a kórházi oltópontokon előzetes regisztráció és időpontfoglalás nélkül oltakozni. Az oltópontok minden nap reggel 7 és este 19 óra között vannak nyitva. A kórházak országszerte továbbra is megemelt oltási kapacitással várják az érkezőket akár az első, az elmaradt második, vagy a harmadik oltásra. Az oltatlanok előzetes regisztráció nélkül is érkezhetnek az oltópontra, ez esetben regisztrációjukat a helyszínen végzik el. Akik időpontfoglalás nélkül érkeznek, azokat érkezési sorrendben fogják beoltani. Aki előzetesen regisztrált és foglalt az interneten időpontot az elkerülheti a várakozást.
Az oltási akción eddig a legtöbben már a megerősítő harmadik oltást vették fel, amely mindenkinek javasolt, aki 4 hónapnál régebben kapta meg az előző oltását. A megerősítő oltással ismét 80-90%-ra emelhető a védettségi szint. A még oltatlanokat továbbra is kérjük, hogy vegyék fel mielőbb az oltást, mert a most terjedő delta vírusmutáns rájuk a legveszélyesebb, súlyos megbetegedést képes okozni.
Mit vigyek magammal az oltásra?
Az oltásra érkezőket kérjük, hogy hozzák magukkal személyi irataikat (személyi igazolvány, TAJ-kártya), második és harmadik oltás esetén a korábbi oltást igazoló dokumentumokat.
Nagyban meggyorsítja az oltást, ha az oltakozók magukkal hozzák kinyomtatva, kitöltve és aláírva a Hozzájáruló nyilatkozatot (3. oltás esetén is szükséges).
Kérjük, hogy ne felejtsék otthon a maszkot sem!
Mikor és hol van az Oltási akció?
Az oltási akció 2021. november 22. hétfőn kezdődött, és – a meghosszabítás értelmében – december 12. vasárnapig tart a kórházi oltópontokon, egyes településeken szakrendelőkben is. 101 megyei és városi kórházban várják az oltakozni szándékozókat reggel 7 és este 19 óra között. A kórházak megemelt oltó kapacitással működnek.
Az oltópontok listája: Oltópontok
Időpontfoglalással és anélkül is lehet érkezni
Az Oltási akció során időpontfoglalással és anélkül is lehet érkezni az oltópontokra akár az első, akár az elmaradt második, akár a harmadik oltásra.
Időpontot azok tudnak foglalni, akik előzetesen regisztráltak a www.eeszt.gov.hu honlapon. Nekik javasoljuk is az időpontfoglalást, így el tudják kerülni az esetleg sorban állást.
Ugyanakkor időpontfoglalás nélkül is lehet érkezni az oltásra. Ebben az esetben az oltás érkezési sorrendben történik. Az oltási akción azok az oltatlanok is mehetnek a kórházi oltópontokra, akik eddig még nem regisztráltak a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon, ez esetben őket a helyszínen regisztrálják egy formanyomtatvány kitöltésével. Az első oltásra érkezőket fel tudják gyorsítani az oltási folyamatot, ha magukkal viszik kinyomtatva és kitöltve a REGISZTRÁCIÓS LAPOT és a HOZZÁJÁRULÁSI NYILATKOZATOT.
- Regisztrációs lap
- Hozzájáruló nyilatkozat védőoltáshoz – Kérjük, töltse ki és vigye magával védőoltásra!
Ötféle vakcina áll rendelkezésre
A kórházi oltópontokon ötféle vakcina áll rendelkezésre: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen és Sinopharm. A Szputynik már elfogyott.
Az oltóorvosok segítenek a legmegfelelőbb vakcina kiválasztásában.
Megerősítő harmadik oltás felvétele
Az Oltási akcióra azok is érkezhetnek időpontfoglalás nélkül a kórházi oltópontokra, akik a megerősítő harmadik oltásukat szeretnék felvenni. Mindenkinek ajánlott a harmadik oltás felvétele, aki elmúlt 18 éves és már több mint 4 hónap eltelt a legutóbbi oltása óta. A harmadik oltáshoz javasolt vakcinát a helyszínen, az oltóorvossal lehet egyeztetni.
12-17 évesek oltása az Oltási Akción
Az Oltási akción a még oltatlan 12-17 éves gyermekek oltására is lehetőség van, ez esetben javasolt a szülői kíséret is az oltásra és mindenképpen szükséges szülői hozzájáruló nyilatkozat.
5-11 évesek oltása
Az Oltási akció keretében még nem, de heteken belül várhatóan megkezdődhet az 5-11 éves gyermekek oltása is. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) november 25-én jelentette be, hogy engedélyezi ennek a korosztálynak az oltását is a Pfizer-vakcinával. Az első szállítmány várhatóan december 13-án vérkezik meg. A további tudnivalókat hamarosan ismertetjük.