Az idei évben jelentős kenyérdrágulásra számíthatunk, annak ellenére, hogy a pékek már alig mernek árat emelni termékeikért.
Az RTL Híradó riportjából kiderült, hogy az idei búzatermés minősége gyenge volt, ami komoly hatással lehet az élelmiszerárakra.
Gyenge búzatermés
A betakarított búza mindössze alig egyharmada lett étkezésre alkalmas minőségű, a többi takarmánynak való, amiért a felvásárlók jóval kevesebbet fizetnek. Bozsár Tamás, egy családi gazdálkodó, elmondta az RTL Híradónak, hogy náluk a betakarított búza kilencven százaléka nem adható el kenyérbúzának.
Ez súlyos problémát jelent, hiszen a kenyérkészítéshez szükséges alapanyag hiánya és annak gyenge minősége drágulást von maga után.
Pékek nehéz helyzetben
A pékek számára komoly dilemmát jelent a kenyér árának emelése. Bár a nyersanyagok drágulása miatt szükség lenne áremelésre, sokan attól tartanak, hogy a vásárlók nem lennének hajlandók megfizetni a magasabb árakat.
Az elmúlt öt évben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint háromszorosára drágult a kenyér ára, és az idei évben a búza árának további emelkedésére lehet számítani, mivel a takarmány- és malomipar is versenyben van a terményért.
Gazdálkodók bajban
A gazdálkodók is nehéz helyzetben vannak, mivel a takarmány minőségű búzáért jóval kevesebb pénzt kapnak, mint az étkezési minőségűért.
Egy családi gazdálkodó az RTL Híradónak azt mondta, hogy rettenetesen gyenge volt az idei termés, és náluk a betakarított búza kilenctizede nem alkalmas kenyérbúzának.
Mi várható?
Ha a betakarított búza minősége és mennyisége egyaránt megfelelő lett volna, akkor elkerülhető lenne a kenyér árának további emelkedése. Azonban a jelenlegi helyzet szerint a betakarított őszi búza kilencven százaléka csak takarmány-minőségű, ami miatt a kenyérkészítéshez szükséges alapanyag beszerzése drágább lesz.
Ennek következményeként a pékek kénytelenek lesznek árat emelni, ami tovább növelheti a fogyasztók terheit.
A kenyérdrágulás tehát elkerülhetetlennek tűnik, ami különösen aggasztó lehet a háztartások számára, hiszen a kenyér alapvető élelmiszer. Az áremelkedés hatásait pedig mind a termelők, mind a fogyasztók megérzik majd.