Még találgatnak, hogy vajon a bolygó melyik pontján ér földet…
Kiderült, hogy mikor csapódik a Földbe az irányíthatatlanná vált, 8500 kilós kínai űrállomás.
Másfél éve szakadt meg vele a földi rádiókapcsolat, azóta lehet tudni, hogy valamikor majd a Földre zuhannak a jelenleg is felénk tartó űreszköz óriási darabjai. Ezek ezer négyzetkilométernyi területen szóródhatnak szét – írja a Ripost.
A veszélyt az jelenti, hogy a darabok becsapódása egy olyan sávban várható, amelyben sok nagyváros található.
Az apróbb elemek a légkörben el fognak égni, de így is lesz pár alkatrész, amely földet érhet.
Jelenlegi számítások szerint az űrállomás valamikor péntek és hétfő között csapódik be a Földbe. A helyszínt még mindig nem tudták pontosan meghatározni a tudósok.
Zsombok Gábor, a Galileo Webcast szakkommentátora az Inforádiónak azt mondta: az űrállomás fele valószínűleg elég a légkörben, de a hajtóműblokkok és az üzemanyagtartályok várhatóan átvészelik a visszaérkezést. Ezek között száz kilós darabok is lehetnek.
World exlcusive higly topical radar image video of #Tiangong1 based on data recorded today! Altitude: 200,5 km perigee, Rotation speed has increased, now 2,2°/s -> 2:23 min per one turn #reentry #radar #Tiangong #spacedebris pic.twitter.com/BaszrMz4mH
— Fraunhofer FHR engl. (@Fraunhofer_FHRe) 2018. március 27.
Azt csak a becsapódás előtt csak pár órával tudják majd megmondani, hova eshetnek ezek a darabok. Az azonban már látszik, hogy nem Magyarországra.
Minden létező számítás szerint április 2-án hétfőn esik vissza a bolygóra a Tienkung-1 kínai űrállomás, írja a The Guardian.
Kínai tudósok szerint a 26 ezer km/h-s sebességgel zuhanó, Mennyei Palota névre keresztelt űrlabor pekingi idő szerint holnap ér majd földet, és ezt az Európai Űrügynökség is megerősítette. Dél-koreai kollégáik pontos időt is megadtak: ők greenwichi középidő szerint vasárnap este 8 és hétfőn hajnali 4 óra közé tették a becsapódás időpontját.
A kínai űriroda korábban közölte,
az embereknek semmi okuk nincs arra, hogy aggódjanak. Az úrállomás nem olyan sebesen fog a Föld csapódni, mint ahogyan az a tudományos-fantasztikus filmekben látható. Széthullása olyan lesz, mint egy csodálatos meteoreső a csillagos égbolton.
(Ripost)