Átverhetőek a rendőrségi traffipaxok.Ha fényképezik az embert az általában jó érzés, de akad kivétel. A traffipax felvételeknek valószínűleg nem örül a rajta szereplő autó tulajdonosa. Egy “díjnyertes” fotóért ugyanis általában több tízezer forintot kell fizetni. Ezután sokan átgondolják, száguldoznak-e a jövőben is. De akadnak, akik szembeszállnak a traffipaxszal.Nézzük milyen trükköt alkalmaznak az oroszok egyes sztárfotók megelőzése érdekében.
Szabad szemmel nem lehet kiszúrni a speciális bevonatot
A neten keringő különböző manipulációs módszerek közül az alábbi videóban látható megoldás tűnik a legígéretesebbnek, feltéve, ha tényleg működik.
Ime a videó:
Egy profi fotósnak is elküldtük, hogy mi lehet a titka ennek a „fóliázásnak” és az alábbi választ kaptuk: „Szerintem ez egy egyszerű retroreflektív bevonat, amilyen a közúti- és a rendszám táblákon is van – arra veri vissza erősebben a fényt, amerről kapja. Vagyis, ha a fényforrás nem közvetlenül abból az irányból világítja meg (néhány fokon belül), ahonnan nézed, akkor átlátsz rajta, illetve egy kicsit sötétít (a fekete számjegyeknél ez nem probléma), ha viszont a kamera mellől rávillantasz (ezt teszik a traffipaxok, de a digitális fényképező is, ahol a fényforrás a kamera mellett van), akkor visszaveri a kapott fényt abba az irányba, ahonnan kapta. Jól látszik a dolog működése a videó 9. másodpercénél, ahol a rendszám fölé rakva fotózza le az 503-at: ahogy távolodunk a kép közepétől, halványul a visszavert fény (nézzétek meg a 3-as sarkát). Szóval szerintem ugyanazt a bevonatot árulják egy fóliára felhordva, ami a rendszám fehérjének fényvisszaverését adja.”
Három év elzárás is kiszabható érte
Ez egyébként azt jelenti, hogy csak akkor működhet ez a módszer – feltéve, ha tényleg retroreflektív fóliáról van szó – ha a kamera melletti vakut használják, tehát szürkületben és sötétben. A fenti videót elküldtük a rendőrségnek is, hogy mit szólnak hozzá és találkoztak-e hasonlóval és ezt a választ kaptuk:
„A rendszámtábla átlátszó fóliával való ellátása abban az esetben tekinthető szabálysértésnek, illetve bűncselekménynek, ha azt azzal a szándékkal követik el, hogy a rendszám felismerését megnehezítsék vagy lehetetlenné tegyék, illetve, ha a beavatkozást követően a rendszámtábla nem felel meg a vonatkozó műszaki előírásoknak. A rendszám megváltoztatása (pl. karakterek szándékos átírása, kitakarása) önmagában is alkalmas lehet a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 347. §-ába ütköző, egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettének megállapítására, amely 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A fentiek szellemében tehát akár 3 évet is kaphat, aki a rendszámmal próbál trükközni, amúgy az esetek többségében szabályszegésnek minősül és 5-től 50 ezer forintos büntetést szabnak ki érte, legalábbis az erre vonatkozó jogszabály szerint, ami így hangzik: „A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet szerint a hatósági jelzés(eke)t rendszámtáblákat a felszerelésére kijelölt helyen, jól olvasható állapotban kell tartani, azt megváltoztatni, letakarni vagy jogosulatlanul eltávolítani tilos.”
A rendőrség nem vezet külön statisztikát a rendszámtáblával kapcsolatosan elkövetett szabálysértésekről, mivel ez a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértésének minősül, amely körbe – a kiemelt közlekedési szabálysértések kivételével – az összes egyéb közlekedési szabálysértés beletartozik.
Természetesen a fóliás megoldás csak egy sok közül, ami a rendszámtáblára felhordott fényvisszaverő mókolások közül, ebben a műfajban a spray a legnépszerűbb, ez után se sokat kell keresgélni a neten, de nem árt tudni, hogy a hatalmas kínálat túlnyomó része nem ér semmit, és még a tesztek által is tutinak vélt darabok se biztos, hogy működnek, ha ránk villan a vaku. Így marad a legbiztosabb módszer: be kell tartani a sebességhatárokat.