A fogszuvasodás a fogak kemény szöveteinek a roncsolódása. A fogfelszíntől a fogbél felé haladva idővel visszafordíthatatlanná válik. A fogszuvasodás következménye lehet gyulladás és a fog elvesztése is. A megelőzésre és a kialakult fogszuvasodás kezelésére többféle módszer létezik.
A fogszuvasodás kialakulásának fő oka a fogakon lévő lepedékben megtelepedő baktériumok.
Ezek a bevitt táplálékban lévő szénhidrátokat savakká alakítják.
A savak károsítják a fogzománcot, mivel kioldják az abban lévő ásványi anyagokat.
Ha minden étkezés után gondoskodunk arról, hogy a száj pH-értéke a lehető leggyorsabban megemelkedjen(például rágógumi, kemény sajtok rágcsálásával), a kioldott ásványi anyagok visszaépülnek a fogzománcba.
Természetesen a rendszeres és helyes fogmosás fluoridos fogkrémmel szintén jelentős szerepet játszik a megelőzésben.
Szakaszai:
- a zománcban üreg képződik
- zománc és a fogbél (dentin) közé beterjed az üregképződés
- a zománc/dentin határon a szuvasodás szétterül – amelyet ép dentinnel alá nem támasztott zománc fed – ezért erőteljes ráharapáskor letörik, és ilyenkor van a betegnek az a benyomása, hogy a fogán ekkor keletkezett a lyuk
- végül a folyamat során a fogbél – és ha az íny visszahúzódik a fog nyakáról – a cementben is fogszuvasodás jöhet létre.
Az alábbi recepttel természetesen, fillérekből és fogorvos nélkül megelőzhetjük a fogszuvasodást!
Hozzávalók:
- ¼ teáskanál kókuszolaj
- 2 csepp szegfűszeg illóolaj
- ¼ tk kurkuma por
- egy csipetnyi tengeri só
Elkészítés:
Az összes, fent említett hozzávalót keverjük össze egy tálban és miután 2-3 percen át alaposan megmostuk a fogainkat, alkalmazzuk az oldatot a fogakon. Egy fültisztító pálcika a segítségünkre lehet ebben. A kezelést követően langyos vízzel öblítsük ki a szájat, vigyázzunk, hogy ne nyeljük le a keveréket!
Szerző: tudasfaja.com